„Páni ten je nádhernej a obrovskej, to už snad ani není ryba," znělo nad kádí. Nadšení a obdiv budí albín Franta u malých i velkých každý rok a není se co divit. „Má už úctyhodných 55 kilo a je mu 18 let," prozradil nám na sumce, který je chloubou duchcovských rybářů, předseda místní organizace Českého rybářského svazu Duchcov Vladimír Cholenský. Není ale zdaleka jediným kapitálním kouskem, který uvízl v rybářských sítích. Obdivovat jsme mohli i nádherné štiky a velikánské kapry. Jednoho takového nám chtěl Vladimír Cholenský z kádě vylovit, abychom si ho vyfotili. Bránil se ale usilovně, krásně nás osprchoval a protože se ani nevešel do podběráku, nechali jsme ho raději plavat ve vodě. „Má sedmnáct kilo," bez zaváhání odhadl zkušený předseda rybářů a dal mi velkou šupinu, která mu z kapřího „drobečka" uvízla na ruce s tím, že mi určitě přinese velké peníze. Tak pokud to vyjde, dám vám vědět, abyste si příští výlov Barbory nenechali ujít. Počkat si ale musíte až do roku 2016. „Váhový přírůstek ryb není tak velký, jak jsme očekávali, proto nebudeme dělat výlov každý rok," vysvětlil roční pauzu Vladimír Cholenský.

Mezitím se na břehu ryby, které při zátahu rybáři vylovili, roztřídily a podle velikosti se rozdělí a vysadí do sportovních revírů, které rybáři spravují. Nejsou tedy určeny na prodej, ale do rybníků. Tam už bude záležet na štěstí a šikovnosti rybářů, jestli si některou z nich odnesou domů. Část ryb se samozřejmě i se sumcem Frantou, vrátí hned po napuštění rybníka zpátky do Barbory.

A jaká byla letošní úroda? Podle Vladimíra Cholenského v sítích uvízlo 5 650 kaprů o průměrné váze 1,5 kg, 2 230 kaprů o váze 0,6 kg, 270 štik o průměrné váze 0,3 kg, 700 línů o váze v průměru 12 dkg. Mimo to se vytáhlo 250 kg bílé ryby. Kromě zlatého sumce Franty, který patří k místní raritě, už mají rybáři radost i z dalších albínků, kteří jsou místní odchovanci.(ot)