Na předních místech kandidátek v jednotlivých městech a obcích jsou většinou současní starostové, popřípadě zastupitelé. Rozhodovat se bude 5. a 6. října.

„V každém městě či obci mají subjekty své vlastní kandidátky. Lidé jména vyčtou z hlasovacích lístků, které jim přijdou do schránek,“ uvedla Eva Michálková, garant pro volby v Teplicích.

Nejvíce kandidátů v 34 městech a obcích okresu vystupuje jako nezávislých. Z pohledu navrhující strany jich do voleb nejvíce nasadila Komunistická strana Čech a Moravy, celkem 296.

V komunální politice bude nouze o ženy, kterých jde do voleb pouze přibližně třetina, oproti převaze mužů. Odchází například Olga Hrabáková, která v čele obce Lukov působila několik volebních období.

„Mám za sebou šestnáct let. Podle mě to stačí. Je čas místo přenechat mladším,“ komentuje rozhodnutí odejít z politiky 67letá dosluhující starostka obce s nejmenším počtem obyvatel na Teplicku.

Velký boj o svého nástupce neočekává. Lukované budou vybírat pouze z jediné kandidátky Za krásnější Lukov a Štěpánov, na které je devět jmen, včetně stávajícího místostarosty Františka Motla a členů zastupitelstva.

Jeden z nejstarších adeptů do zastupitelstev žije v Žalanech. 83letý důchodce Zdeněk Rous, který kandiduje za komunisty, už malebnou obec na úpatí Českého středohoří v minulosti jako starosta vedl.

Naopak první zkušenosti v komunální politice chce nasbírat nejmladší muž na hlasovacích lístcích, osmnáctiletý student Petr Šálek z Teplic, který do volebního boje vyráží za ODS.

„Je velmi aktivní, zajímá se o místní politiku. Podle mě si město zaslouží názor i takové generace, která ještě není zcela 'postižena' politikou,“ komentuje nasazení mladé krve předseda místního sdružení ODS Hynek Hanza.

Se zkušenostmi čtyřleté role v opozici vyráží do voleb Volba PRO! Teplice, která na rozdíl od roku 2014 pod svá křídla přibrala stranu TOP 09. „Vedla nás k tomu programová blízkost a odhodlání podpořit společnou kandidátku novými tvářemi,” vysvětluje spojení regionální předseda strany TOP 09 Petr Měsíc.

Teplice mají 27členné zastupitelstvo, lidé si budou vybírat z 243 jmen, přesně jako v předchozích volbách před čtyřmi lety. Hlasovací lístky jim do schránek doručí pošta.

Společně s komunálními volbami budou letos na Teplicku také senátní. Pro ně seznam kandidátů čítá těchto devět jmen: Tomáš Zíka, Terezie Holovská, Ivan Vinický, Josef Barta, Jaroslav Kubera, Jan Zahradníček, Pavel Šedlbauer, Zdeněk Bergman a Eugen Sigismund Freimann.