Nové nařízení je ovšem z pohledu obchodníků jakýmsi kočkopsem. Omezuje pouze některé obchody.

Zákaz se totiž týká laicky řečeno pouze velkých obchodů. Takže pokud třeba budete chtít v Galerii v Teplicích jít v pátek do Euronics, Deichmannu, Intersportu či tamních velkých hračkářství, máte smůlu. Na druhou stranu v menších obchodech typu tamních cestovek, květinářství a občerstvení, které s velkými zařízeními i přímo sousedí, mohou mít otevřeno. (kompletní seznam otevřených a uzavřených obchodů má Galerie Teplice na svém webu obecně ale platí, rozměrově malý obchod otevřeno má, kino funguje).

Jedním z důvodů, proč byl zákon přijat, bylo, aby lidé vyměnili marketovou turistiku za tu skutečnou. Vyrazili za památkami či se věnovali rodinám a odpočinku.

Omezujícím faktorem je velikost prodejní plochy. Což ale právě u obchodních center a obchodů uvnitř je rozdílné.

Na druhou stranu, některá centra se zavřou prakticky celá. Což je případ i teplické Fontány. „Zůstane otevřen pouze fitness a pizzerie. Obchody budou zavřené všechny," řekl ve středu Deníku Karel Schönn, který zastupuje Nákupní centrum Fontána.

Podobně jako v Galerii v centru Teplic čekejte omezení prodeje také v Olympii v Srbicích.

Není třeba panikařit, a dnes nakupovat nějaké velké zásoby. O potraviny nouze nebude, i když i větší markety typu Penny, Kaufland či Lidl nebo Billa rovněž kvůli ploše nad 200m2 zavřou.

Otevřeno budou mít třeba menší vesnické obchody. „Ano, máme otevřeno a zboží hodně," reagoval na dotaz Deníku jeden z vietnamských provozovatelů malé večerky.

Když bude nejhůře, můžete pro bagetu na čerpací stanici. Pro ně bude páteční svátek normálním dnem.

„Nějaký vyloženě velký nárůst zákazníků neočekáváme, nezásobili jsme se například větším množství baget či občerstvením," uvedla prodavačka čerpací stanice Robin Oil Martina Kochaníčková.

Zda novinka v systému bude úspěšná a podpoří jiné aktivity lidí, než je tzv. obchodní turistika, to ukáže teprve čas.

Někteří lidé už volný den plánují. „Vyrazíme do zoo nebo na dobrý oběd. Nevidím důvod panikařit, že bude jeden den zavřeno, ale možná někteří lidé budou šílet, tomu věřím. Jako před Vánocemi. Kolikrát mám pocit, že se blíží třetí světová," směje se nad změnou systému Martin Sovják.

Vedle 28. října se zákaz prodeje týká také 25. a 26. prosince, 1. ledna, Velikonočního pondělí, 8. května a 28. září.

Na Štědrý den musí velké obchody zavřít nejpozději po poledni.