Ředitelé se z velké části shodují, že akce je vyhlášená a řešená velice narychlo. Okolnosti se mění co chvíli. Odborový svaz pracovníků ve školství vyhlásil na středu stávku kvůli tomu, že platy neporostou tak, jak bylo slíbeno.

Dveře ve středu zůstanou zavřené třeba v ZŠ Dubí 1. Důvody, proč se tak tamější učitelé rozhodli, popsal ředitel v dopise zveřejněném na stránkách školy. „Školství je dlouhodobě podfinancované, což je nejvíce vidět na ochotě učitelů toto povolání vykonávat. Problematika nezvládnuté inkluze, naddimenzování objemu učiva určeného ke zvládnutí za školní docházku, přebujelá a stále narůstající administrativa, to je jen pár příkladů z řady palčivých problémů, které každodenně řešíme a které mají v konečném důsledku vliv na kvalitu vzdělávání,“ píše v prohlášení ředitel Jan Holub.

Společně se školou nebude fungovat ani družina, zavřená pro žáky zůstane jídelna. Přestože se učit nebude, hodlají být pedagogové v Dubí ve škole k dispozici pro případy, že by s nimi chtěl někdo z rodičů problémy ve školství prodiskutovat.

Ke stávce se připojí například také ZŠ Za Chlumem v Bílině. Potvrdila to ředitelka Barbora Schneiderová. I pedagogický sbor na této škole se snaží na jejích webových stránkách vysvětlit své rozhodnutí rodičům žáků. „Už nechceme mlčet. Situace ve školství je kritická a vyhlídky nejsou dobré. Noví mladí kvalifikovaní učitelé nechtějí do školství nastoupit a starší odcházejí do důchodu,“ stojí na webu.

„Ke stávce se nepřipojujeme jen kvůli slibovanému zvýšení platů, ale zejména pro celkovou situaci v našem školství,“ uvádí stávkový výbor bílinské školy.

Ne všichni učitelé jsou však stávce nakloněni. „Zvýšení platu ano, ale ne stávkou,“ domnívá se například Ladislav Pertl, který učí vařit budoucí kuchaře. „Pro více peněz jsem určitě. My mladí učitelé nemáme vysoké platy. Krásné je mají ti, kteří jsou ve školství už déle. Pro stávku ale nejsem. Je to způsob protestu, kdy rukojmí jsou nevinní žáci a prakticky i rodiče,“ připomíná kantor z odborné školy.

To, že slibované finanční podmínky pro učitele splněny nebyly, si uvědomuje i středoškolský pedagog Jiří Řehák. Ačkoli se k současné vládě staví kriticky, stávkovat nebude. „Zejména proto, že v poslední době platy ve školství rostou, i když méně, než bylo slibováno, ale jdou nahoru,“ podotkl Řehák.

Rodiče budou muset kvůli středeční učitelské stávce řešit náhradní program pro své děti. Otevřeno má například teplické Aquacentrum. Hodinová vstupenka do Dětského světa tam stojí pro děti od 10 do 15 let 70 korun. Kina nepromítají. Třeba Premiere Cinemas začíná dětské promítání až ve 13.30 hodin filmem Sněžný kluk. Program se narychlo snaží zajistit některé domy dětí a mládeže – upřesníme ho případně na webu Deníku.

Horší to bude se stravou, protože ve školách, jež se ke stávce připojí, nebudou fungovat ani školní jídelny. A to pro řadu rodičů může být problém. „Dítě můžu nechat doma, ale jídlo si syn sám neohřeje,“ rozčiluje se Martina Košková, matka 10letého školáka. Využít prý bude muset služeb babičky, i když bydlí mimo teplický okres. Přesto stávku vnímá coby podnikatelka kladně. „Učitelé určitě potřebují víc peněz, hlavně ti mladí. Zároveň nesouhlasím, aby byly rozdílné platy podle odpracovaných let. V mé firmě měl vždycky 20letý kluk stejné peníze jako 50letý muž, pokud dělali stejnou práci a dělali ji dobře,“ doplnila.