Stejně tak zní neskutečně, že se mezi lékaři najdou takoví, kteří jim vyhoví a riskují přitom svou lékařskou profesi i čest. Soukromý gynekolog Dušan Hebort z Mostu jakoukoli vinu popírá.

V úterý ale stanul před mosteckým soudem. Obžaloba ho viní z trestného činu nelegálního přerušení těhotenství, které měl provést 25leté ženě.

Vinu popřel

Případ se měl stát v Mostě v září 2008. Pětadvacetiletá žena se na lékaře obrátila s požadavkem na umělé přerušení těhotenství poté, co ji jiní lékaři odmítli. Důvodem byl fakt, že na potrat chtěla jít v krátké době již podruhé, což není přípustné.
Hebort měl podle obžaloby jejímu přání vyhovět a přímo v ordinaci začal bez narkózy zákrok provádět. Ženě tím způsobil nesnesitelné bolesti. Takové, že si zákrok v jeho průběhu rozmyslela a z ordinace odešla.

Krátce poté ale začala silně krvácet a musela vyhledat pomoc jiného lékaře. Ten ji po vyšetření poslal ihned do nemocnice. Obžalovaný Hebort před soudem vinu popřel. Žádnou interrupci prý pacientce nedělal.

„Druhého září jsem provedl normální vyšetření, včetně ultrazvukového a odběru cytologie. Den poté přišla tato žena sama znova, řešila nějaké administrativní záležitosti se zdravotní sestrou. Asi chtěla sepsat žádost o přerušení těhotenství. Stěžovala si na bolesti v podbřišku, tak dostala tramal. Já jsem s pacientkou už nic nedělal. Žádný pokus o přerušení těhotenství v ordinaci neproběhl. Vůbec jsme o něm nemluvili,“ uvedl v soudní síni Hebort.
Možné krvácení pacientky po odchodu z ordinace vysvětlil drobným poraněním při odebrání cytologie, které se někdy může vyskytnout, nebo například náběhem na možný samovolný potrat. „V prvním trimestru těhotenství krvácí každá druhá žena,“ řekl konkrétně.

Útěk před bolestí

S jeho výpovědí ostře kontrastuje výpověď sestry poškozené, která mladou ženu ke gynekologovi Hebortovi v osudný den doprovázela. Svědkyně uvedla, že se jí sestra s nechtěným těhotenstvím svěřila. Byla prý bezradná z toho, že ji její ošetřující lékař interrupci odmítl, protože na přerušení těhotenství byla již před čtyřmi měsíci a další stejný zákrok je možný až po půl roce.
„Sestra mi ale řekla, že už si našla jiného doktora, který jí interrupci udělá, a je s ním domluvená, že k němu pojede. Tak jsem jí nabídla, že ji doprovodím, protože se mi to všechno nějak nezdálo. Jela s námi ještě i švagrová,“ vypověděla u soudu svědkyně.
Mladá žena měla podle ní v ordinaci gynekologa strávila asi 45 minut. Když vyšla ven, prý plakala.

„Říkala mi, že jí zdravotní sestra dala něco napít, a pak že jí dělal doktor tu interrupci. Prý to strašně bolelo, tak ho poprosila, ať toho nechá,“ pokračovala ve své výpovědi svědkyně a dodala: „Sestra se mi pak v autě svěřila, že ji strašně bolí břicho a krvácí. Tak jsme ji odvezly k jinému gynekologovi a ten ji hned poslal do nemocnice,“ konstatovala svědkyně.
Ze zdravotnického zařízení byla 25letá žena, v tu dobu stále těhotná, po krátké době propuštěna. Za dva týdny se do nemocnice opět vrátila a tehdy bylo její těhotenství ukončeno.

Další svědci příště

Vzhledem k tomu, že u soudu zatím nevypovídala ani poškozená mladá žena ani lékaři, kteří ji po údajném pokusu o interrupci vyšetřovali, je těžké odhadnout, co vlastně zjistili a proč nakonec těhotenství ukončili.
V úvahu připadá několik možností. Například, že obžalovaný lékař při nelegální interrupci plod poškodil a nebylo tedy jiné východisko. Plod se ale mohl přestat vyvíjet i sám od sebe.

Interrupci chtěla?

„Já si to vysvětluji tak, že ta žena za každou cenu tu interrupci chtěla, a tak ty doktory přesvědčila o tom, že jsem jí v ordinaci plod poškodil a využila toho, že po vyšetření drobně krvácela,“ vyjádřil se k tomuto obžalovaný.
U soudu vyšlo najevo, že mezi Hebortem a některými mosteckými gynekology panuje nevraživost.
Lékař, který v soudní síni stanul jako svědek, dokonce nepřímo naznačil, že Hebort v minulosti zřejmě dělal zákroky, které by neměl.
„Je to kontroverzní a konfliktní člověk, jeho dokumentace byla neprůkazná a poskytovaná péče zvláštní,“ řekl. „Všechno je to od nich zmanipulované, aby mě dostali do vězení. Je to hon na čarodějnice,“ reagoval Hebort.
Hlavní líčení bude u Okresního soudu v Mostě pokračovat 14. října výslechem dalších svědků – především lékařů a znalců.