Za vším jsou dlouhodobé plány města na revitalizaci celé plochy Zámecké zahrady, která je zapsána na seznamu významných krajinných prvků a především je cílem proprocházky Tepličanů, ale i turistů v lázeňském městě.

Včera odpoledne jsme v Zámecké zahradě zastihli manžele Jaroslava a Miladu Pářeckých, kteří do této klidné lokality Teplic chodí udržovat fyzickou kondici. „Jsme už oba v důchodu. Na procházky sem chodíme poměrně často. Vždycky máme v kapse něco pro veverky a nebo krmíme kachny. Je pravda, že stromy už nějaký zásah potřebovaly. Některé vypadaly, jako že každou chvíli spadnou," říkal senior a v ruce přitom držel pytlík plný oříšků a očima vyhledával v korunách malé strávníky. „Jen aby nám pak neutekly, když jim to tu pokácí…," podotkl.

Posoudili přes 2500 stromů. Pryč jich půjde 115

Vedení města zadalo už v roce 2011 firmě Arborea Rakovník dendrologický výzkum celé zahrady. Posuzováno bylo celkem 2 525 stromů a 195 keřů na celkové výměře 16 680 metrů čtverečních. Na základě výsledků tohoto odborného výzkumu bylo 115 stromů navrženo k pokácení. Do poloviny března letošního roku by měla být pokácena přibližně polovina z navržených stromů. Zbytek pak na podzim.

------------------

ROZHOVOR K TÉMATU

------------------------------------------------

Pokácení vybraných stromů v Zámecké zahradě je nezbytné, jsou totiž zdravotně špatné, což ukázal výzkum odborníků

Na otázky Deníku ohledně revitalizace Zámecké zahrady v Teplicích odpovídala Dagmar Teuschelová, vedoucí odd. dopravy a životního prostředí na teplickém magistrátu.

Proč se kácí stromy v Zámecké zahradě?

Vychází to ze závěrů dendrologů coby profesionálů. Z jejich prostudování stávajícího stavu stromů v zámecké zahradě vyplynulo, že se zejména ze zdravotních důvodů musí některé stromy prostě pokácet. A většinu zbylých stromů ošetřit různými typy řezů.

Jak je to časově rozvrženo?

Pár stromů, které byly nejblíže k cestám, už bylo prořezáno vloni. Větší objem prací je naplánován pro letošní rok.

Stihne se pokácet vše ještě teď do konce vegetačního klidu? Růžky už vystrčilo „jarní sluníčko"…

Práce se samozřejmě provádějí s ohledem na to, že Zámecká zahrada je významným krajinným prvkem. I když je pro zákrok na stromech dán termín listopad březen, bereme ohled také na počasí a tamní faunu. Pokud se počasí opravdu zblázní, a začnou stromy pučet, a bude teď jako jindy v dubnu, tak se práce zastaví a budou pokračovat až na podzim. Ale ráno jsou ještě mrazíky, tak stromy ještě nemají pupeny.

Kterých stromů se revitalizace týká?

Revitalizační práce se podle zpracovaného projektu dendrologů týkají celé plochy Zámecké zahrady, tedy v okolí horního i dolního rybníku. V rozpočtu města na to je přibližně milion korun. V ceně je kácení a prořezy stromů.

Budou se vysazovat nové ?

Výhledově. S posudkem jsou samozřejmě seznámeni také památkáři. A shoda je v tom, že nová výsadba je potřeba udělat koncepčně a najednou. Ne tak jako na sídlišti, kde se pokácí kvůli parkovišti dva stromy a hned někde vedle se vysadí nové dva. Jako kus za kus vrátit do lokality na vhodné místo.

Na nové stromy v Zámecké zahradě bude v budoucnu vypracovaný komplexní projekt. Takže to nebude tak, že za 115 pokácených stromů hned přijde 115 nových, podle nahodilé výsadby. Navíc někde vedle právě pokácených stromů již nové náletové stromečky rostou.(pem)