Krajská zdravotní asi bude mít špatnou zprávu pro pacienty. Bude muset šetřit více než dosud, což se může projevit i na kvalitě péče. Ministerstvo financí totiž odmítlo odvolání Krajské zdravotní. Té úřad regionální rady uložil odvod celé dotace 353 milionů korun na zdravotnické přístroje.

Zamítnutí odvolání Deníku potvrdil mluvčí úřadu regionální rady Vojtěch Krump. „Zároveň s tím certifikační úřad certifikoval v projektu 241 milionů korun," uvedl Krump.

Kolik peněz bude muset Krajská zdravotní vracet, není jasné. „Nyní vratku počítáme," vysvětlil Krump. Teoreticky by  měl být rozdíl mezi přidělenou dotací a certifikovanými prostředky, tedy více než 110 milionů korun. „Zatím nikdo z představenstva nedostal informaci o tom, že bychom měli vracet nějakou částku. Až tuto informaci dostaneme, tak se tím budeme zabývat," řekl  předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer. Dodal, že o údajné pokutě ví jen z médií. Není proto jasné, jak může sankce dopadnout na chod KZ, a tím i na pacienty.

Kde budou peníze chybět?
110 milionů korun je pro nemocnici vysoká částka, kterou bude muset ušetřit v provozu i investicích. Již několik let se potýká s klesajícími platbami zdravotních pojišťoven, vedení nemocnice proto přijalo řadu úsporných opatřeních.

Vrátit celou dotaci původně nařídil  dotační úřad loni v létě. „Rozhodli jsme tak kvůli porušení rozpočtové kázně ze strany žadatele," řekl tehdejší ředitel úřadu Pavel Markvart. Podle něho kontrola prokázala, že KZ neprodloužila lhůtu pro podávání přihlášek do soutěže, i když měnila podmínky. Dodal, že tato podmínka naopak kritéria zmírňovala, ale zákon jednoznačně nařizuje lhůtu prodloužit.

Nemocnice za peníze nakoupila různé přístroje, například magnetickou rezonanci a další. Nejvíce peněz, 85 milionů korun, šlo do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Krajská zdravotní se proti tomuto rozhodnutí odvolala k ministerstvu financí, to nyní její odvolání zamítlo. Může   se bránit jinak, například rozhodnutí napadnout u soudu.

Senátorka Alena Dernerová, která několik let nákup přístrojů kritizuje, tvrdí, že by peníze neměla platit nemocnice. „Ty smlouvy někdo podepsal a někdo byl za to odpovědný. Hradit by to měli tito lidé a ne nemocnice z peněz pro pacienty. Vyšetřuje to i policie," uvedla.