Podle posledních propočtů dostane KZ od zdravotních pojišťoven o 300 milionů korun méně než loni. Dalších 100 milionů více bude muset utratit kvůli růstu DPH.

Předseda představenstva Radek Scherfer tvrdí, že takový pokles příjmů, oproti loňskému roku o 8 procent, je velmi drastický.

„Snažíme se hledat úspory. Ale nelze to dělat v takové výši," prohlásil. Jako příklad úspor uvedl zavedení jednodenních oddělení na ústecké chirurgii či gynekologii, která se nyní zavádějí i v ostatních nemocnicích.

Úspory se podle Scherfera budou hledat hlavně v investicích do nezdravotních oblastí.

„Snižování platů je to poslední, čeho bychom se chtěli dotknout. Ale platí pořekadlo, nikdy neříkej nikdy," dodal. Jen mzdy tvoří zhruba 2,2 miliardy ročně, obrat KZ je kolem 6 miliard.

KZ i Ústecký kraj se nyní kromě úspor budou snažit tlačit na ministerstvo zdravotnictví, aby úhradovou vyhlášku změnilo. „Pokud je něco špatně, nelze říkat, že vyhláška je nová a že přes to vlak nejede," prohlásil hejtman Oldřich Bubeníček. S ministrem zdravotnictví se má sejít na začátku května. Podle něho není možné, aby ztrátu uhradil kraj. Nemá na to peníze.

Úspory se každopádně nemají dotknout plánu Krajské zdravotní na výstavbu onkologického centra v Ústí nad Labem.

To je podle Scherfera priorita, ze které neustoupí. Kvůli onkologickému centru KZ založila dceřinou společnost a chce najít investora.

Onkologické centrum je třeba, aby v kraji zůstala zachována i biologická, tedy nejmodernější, ale i nejdražší léčba onkologických onemocnění.

Úhradová vyhláška podle náměstka hejtmana Stanislava Rybáka dopadá na všechna zdravotnická zařízení v regionu. I ona se prý na kraj obrací s žádostí o pomoc.