Projekt modernizace a obnovy přístrojového vybavení iktového centra trval od podání žádosti více než čtyři roky. „Naplnění projektových záměrů nebylo jednoduché. Jsem rád, že se nám vše i přes řadu problémů podařilo nejen úspěšně zrealizovat, ale díky veřejným soutěžím i snížit předpokládané náklady," uvedl včera na tiskové konferenci v teplické nemocnici Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. Konečná celková cena dodaných přístrojů činí 18.119 tis. Kč.

Investice společnosti Krajská zdravotní je součástí projektu modernizace a obnovy přístrojového vybavení komplexního cerebrovaskulárního centra Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a iktových center v Chomutově, Teplicích a Děčíně na úroveň dosahující evropských standardů. Celkové náklady přesáhly 99 milionů korun, 85 procent této částky společnost financuje z dotace EU.

Prvním a pro iktové centrum teplické nemocnice nejvýznamnějším přístrojem, který má od listopadu loňského roku, je multidetektorové CT. Do konce letošního roku by mělo dojít i k obnově magnetické rezonance. Jak řekl ředitel zdravotní péče Nemocnice Teplice MUDr. Tomáš Hrubý, cílem je co nejvíce zkvalitnit péči o pacienty.

Fungování iktového centra prezentovala primářka neurologického oddělení MUDr. Marta Vachová. Jak uvedla, cévní mozkové příhody jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Díky novému vybavení, přístrojům a mezioborové spolupráci lékařů se daří zkracovat čas . Letos byla 92% pacientů podána trombolýza (lék na rozpuštění krevní sraženiny) do hodiny, což je jeden z nejlepších časů v republice. Při léčbě pacientů s mozkovou příhodou hraje čas hlavní roli. Proto nepodceňujte příznaky a vyhledejte lékaře hned. Podle primářky Vachové je od vzniku příznaků nutné látku pacientovi podat nejpozději do 4,5 hodiny.

Hostem tiskové konference byla i náměstkyně primátora Statutárního města Teplice Radka Růžičková. Ta hovořila o možnostech, kterými chce město podpořit teplickou nemocnici. Kromě toho, že jde každoročně zhruba milion korun z rozpočtu na obnovu přístrojové techniky, chce město podpořit zájem mladých lékařů o to pracovat právě ve zdejší nemocnici deseti startovacími byty. Vyřešit by se měl konečně i dlouholetý problém s parkováním u polikliniky. Na nové parkoviště by měly být z rozpočtu vyčleněny 4 miliony korun. (ot)