Do Krupky v sobotu 18. dubna kolem 13. hodiny dorazilo na padesát členů Dělnické strany. Ohlášenou akci svolal předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. „Důvodem vyslání Ochranných sborů DS jsou opakované žádosti místních občanů, kteří jsou ohrožováni nepřizpůsobivými občany,“ uvedl důvod srazu v Krupce Martin Zbela z tiskového odboru Dělnické strany .

Situaci monitorovala ve značné početní převaze Policie ČR ve spolupráci s krupskou městskou policií. Nad Krupkou kroužil i policejní vrtulník, který se ale nyní přesunul do Ústí nad Labem. Členové Dělnické strany procházeli Krupkou, policie se je přitom snažila odklonit od nejproblematič­tějších míst, kterými jsou ulice Karla Čapka a ulice Dukelských hrdinů. To se podařilo, cestou se připojovali i místní občané a všichni směřovali k areálu Delta v ulici Karla Čapka, kde měla strana povolené shromáždění za práva občanů na slušný život. Došlo ke slovním přestřelkám mezi stoupenci strany a místních Romů. K vážnějšímu konfliktu ale policie obě strany nepustila.

Připravujeme video

Byly zadrženy dvě podnapilé osoby a také několik bodných zbraní.

V Krupce je i odstupující ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb se svou tiskovou mluvčí Leilou Abbasovou. Kocáb řekl: "Přijel se na to podívat na vlastní oči. Je třeba takovéto věci řešit."

Anarchistů a Romů je bylo v Krupce asi 100. Někteří byli "posíleni" alkoholem a marihuanou. Měli transparenty a pokřikovali různá hesla na členy Dělnické strany.

Zaznamenali jsme:
„Přišli jsme sem na žádost nespokojených obyvatel Krupky, kteří se na nás obrátili po úspěšné akci v Janově," vysvětlil přítomnost takzvaných ochranných sborů místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb.
„My je sem nahoru nepustíme, nejme žádná atrakce, ať jdou domů," komentuje snahy příznivců Dělnické strany dostat se k panelákům jeden z obyvatel sídliště.

Závěrečná zpráva:

Krupka: policie doprovází členy Dělnické strany na nádraží
Krupka (Teplicko)/ Mítink Dělnické strany v Krupce dnes odpoledne o půl páté skončil naštěstí bez větších konfliktů. Policii se podařilo oddělit od sebe asi padesát členů Dělnické strany a více než sto místních romských obyvatel z panelákového sídliště. Policie během odpoledne zadržela dvě osoby kvůli výtržnostem. Policisté doprovázejí členy Dělnické strany do Bohosudova na nádraží. Policie předpokládá, že lidé z Dělnické strany přesunou do Ústí nad Labem, kde mají ohlášené setkání autonomní nacionalisté a jejich sympatizanti. „Důvodem vyslání Ochranných sborů DS do Krupky jsou opakované žádosti místních občanů, kteří jsou ohrožováni nepřizpůsobivými občany,“ uvedl důvod srazu v Krupce Martin Zbela z tiskového odboru Dělnické strany . (pem, ro)


CO BYLO PŘED AKCÍ V KRUPCE

Tisková zpráva:

DĚLNICKÁ STRANA
Sdělovacím prostředkům

Ochranné sbory DS budou monitorovat v Krupce
Předseda Dělnické strany (DS) Tomáš Vandas rozhodl o vyslání Ochranných sborů DS (OS-DS) k monitorovací akci v Krupce dne 18.4.2009. Důvodem jsou opakované žádosti místních občanů, kteří jsou opakovaně ohrožováni nepřizpůsobivými občany.
Sraz účastníků je mezi 12-13 hod. na vlakové zastávce Bohosudov. Od 15 hod. se koná před areálem Delta v ulici Karla Čapka shromáždění za práva občanů na slušný život. S projevem vystoupí místopředseda DS Petr Kotáb.

Přečetli jste si o tom v minulých dnech na webu a v tištěné podobě Teplickém deníku

Krupka se připravuje na sobotu 18. dubna, kdy se zde koná ohlášená akce Dělnické strany. Akci svolal předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. „Důvodem vyslání Ochranných sborů DS jsou opakované žádosti místních občanů, kteří jsou ohrožováni nepřizpůsobivými občany,“ uvedl Martin Zbela z tiskového odboru strany.
Účasníci srazu se mají sejít mezi 12. a13. hodinou na vlakové zastávce Bohosudov. Od 15 hodin se koná před areálem Delta v ulici Karla Čapka shromáždění za práva občanů na slušný život. S projevem tu má vystoupit místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb.
Místostarosta Krupky Zdeněk Matouš včera odpoledne potvrdil, že o připravovaném shromáždění, které se má konat v sobotu v Krupce, vědí. „Je to veřejně ohlášené shromáždění a my to respektujeme. Akci budeme ve spolupráci s městskou policií, Policií ČR a hasiči monitorovat. Využijeme i nového kamerového systému. Ten jsme právě do těchto míst, kde je značná koncentrace nepřizpůsobivých občanů, cíleně instalovali. Výsledky jsou pozitivní a situace se od té doby zklidnila,ů uvedl místostarosta Matouš. Podle jeho slov jde ale o kaci, kterou pořádá dělnická strana především s cílem agitovat. Neobává se proto, že by zde nastala podobně vyostřená situace, jako v Janově na Mostecku.

16. března:
Nacionalisté z Dělnické strany včera prošli Janovem. V klidu byli i Romové. Akce se změnila v televizní show
MARTIN VOKURKA
Litvínov/ Nacionalisté z Dělnické strany, kteří chtějí zavést v České republice radikální zákony a shánějí protiromsky naladěné voliče, se stávají celebritami jako hollywoodské hvězdy. Nechávají se úmyslně vtahovat do mediálních manipulací. A
veřejnost o tom nemá vědět.
Potvrdil to včerejší průvod několika desítek radikálů Janovem. Průběh manifestace ovlivnila TV Nova. Její televizní štáb se s nacionalisty domluvil. Měli se zdržel na sídlišti o něco déle. Proč? Aby kameraman mohl natočit, jak radikálové procházejí kolem problematického casina Calypso přesně v 17 hodin. Tehdy měl začít živý vstup z „exkurze neonacistů“ v Janově pro odpolední televizní noviny. Povedlo se. „Stejně by tudy prošli,“ řekl Deníku pražský redaktor Novy, když se nacionalisté ocitli mimo záběr a začali se smát. Show se nelíbila i dalším novinářům. Kroutili nechápavě hlavou.
Petr Kotáb, místopředseda Dělnické strany, který skupinu nacionalistů vedl, dohodu se štábem vyloučil. „Vy jste něco viděl? My jsme přišli pouze na exkurzi do zoologické zahrady, kde ale chyběla jedna atrakce, ministr Kocáb,“ odpověděl Kotáb redaktorovi Deníku na dotaz, zda kvůli televiznímu přenosu dav záměrně zpomaloval.
Během prohlídky Janova Kotáb upozornil své kolegy, aby zpomalili, protože je čas. „U Calypsa máme být v pět hodin,“ řekl při chůzi. „Pomaleji, pomaleji,“ ozývalo se z davu. „Rychleji, už zbývají jen tři minuty,“ upozornil radikály pracovník televize.
Radikálové zazmatkovali. Zmátlo je, že jeden člen štábu říká rychleji, druhý pomaleji. „Je to komedie,“ řekl o akci už před Janovem jeden z policistů. Ti včera zasáhnout nemuseli. Romové vyšli hlavně na balkóny, ale nadávali méně než při minulých pochodech Dělnické strany. Ta zahájila včerejší malou manifestaci projevy v litvínovském Zámeckém parku. Nacionalisté kritizovali a zesměšňovali ministry Langera, Kocába, exministryni Stehlíkovou, romskou aktivistkou Kokyovou a tajemnici litvínovské radnice Sixtovou.
„Je čas vzít košťata a vymést tu zatuchlou špínu,“ prohlásil Kotáb.
„Litvínov je nemocné město. Jeho léčba bude dlouhá, ale musí být radikální,“ řekl Vladan Reňák, takzvaný vzdorostarosta Litvínova zvolený Dělnickou stranou. Reňák se označil za ombudsmana Litvínovanů a svůj tým nazval „hlídacím psem“ radnice, jejíž činnost chce sledovat a připomínkovat.

PODÍVEJTE SE NA MAPU. OBĚ STRANY SE NAKONEC SETKALY U DELTY, v ulici Karla Čapka, kousek od policejního oddělení.