„Problém nastává nejen pokud s nepojištěným automobilem způsobí dopravní nehodu, ale i v okamžiku, kdy jsou vyzváni k úhradě nedoplatku do tzv. garančního fondu," uvedla Kateřina Procházková z agentury Ad Notam. „Částka se vypočítává za každý nepojištěný den a u osobního automobilu se pohybuje od padesáti do sedmdesáti korun na den. V případě, že jste neplatili celý rok, uhradíte mezi osmnácti až pětadvaceti tisíci," vysvětlila Procházková.

Způsobí-li řidič dopravní nehodu s vozidlem, které nemá pojištění, zaplatí veškeré náklady s tím spojené.

„Přestože se povinné ručení v roce 2013 o nějaké to procento zdražilo, stále se vyplatí uhradit všechny poplatky včas. Pokud si myslíte, že platíte za pojištění zbytečně mnoho, stačí se poptat u konkurence nebo na některé specializované lince. Nejspíš budete překvapeni, že jedním telefonátem ušetříte i několik tisíc," doporučuje Petr Zapletal z portálu salvepojisteni.cz.

Má na výběr

V řeči čísel to jednoduše znamená, že každý majitel auta má prostě na vybranou. Buď zaplatí roční částku za povinné ručení na osobní automobil, které se pohybuje v rozmezí několika tisíc korun, nebo do garančního fondu až 25 tisíc, plus pokutu za nezaplacení pojištění od 5 do 40 tisíc. V případě nehody i několikanásobně více.

„Bude-li dluh navíc vymáhán exekučně, každá dlužná částka se ještě navýší o několik dalších tisícovek," podotkla Kateřina Procházková.

P. NEVRLÁ, H. ŠMÍDOVÁ