„Vůbec nevím, kde je dcera chytila, ale asi jsme byli první,“ potvrdila Jaroslava Bauerová.

Pak už vše šlo ráz na ráz. „Neštovice u nás má asi polovina dětí,“ počítala vedoucí učitelka mateřské školy v Tisé Dana Kubašková. Celkem se jedná o šestnáct dětí.

Mezi nakaženými je i Samuel Bláha. „Musel jsem se sám tečkovat fialkou, abych synovi ukázal, že to nebolí,“ smál se jeho otec Jiří Bláha.

Obsypaná skončila i Natálka Taslarová. „Začalo to minulé pondělí, ale nejhorší byly čtvrtek a pátek. Dcera měla vysoké horečky a neštovice až v krku,“ popisuje průběh nemoci její maminka Šárka Taslarová.
Chytli to i dospělí

Neštovice nemají v Tisé ale jen děti. Své o tom ví třicetiletá Helena Oudová. „Výsledky krevních testů budou až v úterý, ale všechny příznaky zatím neštovicím odpovídají,“ řekla Deníku. Neštovice doposud neměla.

„Jsem toho obsypaná, a ta karanténa je trochu otravná,“ dodala Oudová. Předpokládá, že se nakazila od kamarádčiny dcery.

Průběh nemoci je nepříjemný, ale ředitel Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Josef Trmal říká, že se není čeho bát. „Neštovice se objevují ve vlnách, po třech až čtyřech letech, není to nic neobvyklého. Obzvlášť na jaře, kdy je organismus oslabený,“ vysvětlil Trmal.
Ohrožen mozeček

Že není nutné vyvolávat paniku potvrzují i lékaři. „Stačí srážet teplotu a podávat dostatek tekutin,“ radila dětská a dorostová lékařka Marcela Danielová.

V krajních případech může být ohrožen mozeček dítěte, což by se dle Danielové projevovalo například špatnou chůzí, vrávoráním. Pak je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

„Neštovice se dnes ale příliš často neobjevují, už jen kvůli vysokému počtu očkování,“ dodala lékařka.

Plané neštovice (Varicella) jsou vysoce nakažlivým onemocněním, které má pověst dětské nemoci a prodělání choroby dotyčnému zajistí doživotní imunitu. Nemoc se šíří zejména vzdušnou cestou.