Tomáš Raichl z teplického úřadu práce vysvětlil, co za tak velkým snížením míry nezaměstnanosti stojí. Je to především vznik nových pracovních míst u nových investorů v krupské průmyslové zóně a nejen tam. Počty pracovních míst také navyšovaly některé již zavedené velké podniky. A to vše šlo ruku v ruce s ekonomickým rozvojem.
Vznikla nová pracovní místa
Míra nezaměstnanosti na Teplicku již několik měsíců klesá. Mnohdy se tento pokles v jarních, letních a podzimních měsících přisuzuje také vzniku sezonních pracovních míst. Na Teplicku konkrétně však nejsou výkyvy nezaměstnanosti mezi zimou a sezonou tak velké. „Teplicko není okres, kde by vznikalo velké množství sezonních pracovních míst. Vznikají hlavně ve stavebnictví, rekultivace, v pohostinství, cestovním ruchu a podobně. Zemědělství nemáme,“ vysvětluje Raichl s tím, že větší výkyvy způsobují například sezonní práce v zemědělských okresech Louny či Litoměřice.
V letošním roce se podle Raichla očekává vytvoření ještě zhruba tisícovky pracovních míst. Do konce letošního roku by tak měla nezaměstnanost na Teplicku stále klesat. V prosinci letošního roku a v lednu roku 2009 se dá očekávat nárůst nezaměstnanosti právě z důvodu konce sezonních prací. Některé práce ve stavebnictví však již přestávají mít sezonní charakter. Vzhledem k relativně mírným zimám velké množství staveb pokračuje i přes zimní měsíce. „Jaká však bude situace v roce 2009 a následujících letech si netroufám odhadovat,“ říká Raichl.
Kdo chce, práci určitě najde
Stále tak čím dál víc platí slova, že kdo chce pracovat, práci najde. A v současnosti se již situace obrací, uchazeči si již mohou vybírat z pracovních nabídek.
Přibyla také pracovní místa
Během měsíce května 2008 se nově evidovalo na Úřadu práce v Teplicích 533 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 165 uchazečů méně než v měsíci dubnu 2008, kdy se nově zaevidovalo 698 uchazečů. Zajímavý je však fakt, že se během května zvýšila nabídka pracovních míst. K datu 31.5.2008 evidoval úřad práce 767 volných pracovních míst, na konci dubna 2008 to bylo 717 míst. Pro uchazeče se základním vzděláním bylo 95 míst, pro vyučené 480, pro středoškoláky a uchazeče s vyšším odborným vzděláním 142 a pro vysokoškoláky 50.
Chybějí kvalifikovaní dělníci
Podle struktury nabídky pracovních míst je jasné, že i na Teplicku chybějí kvalifikované dělnické profese. Stálým nedostatkovým zbožím jsou obráběči kovů a absolventi strojírenských oborů vůbec a již delší dobu také třeba řidiči nákladních automobilů. Jak pro mezinárodní, tak i vnitrostátní dopravu. Bohužel pro nejpočetnější skupinu uchazečů, tedy pro lidi se základním vzděláním, je nabídka volných pracovních míst opravdu malá. Proto jsou nekvalifikovaní jednou z rizikových skupin uchazečů. Často jsou nezaměstnaní i dlouhodobě, což je příčina mnohých problémů. Ztratí pracovní návyky, režim dne. Lehce pak podlehnou depresím, že je nikdo nechce a své problémy mnohdy utápí v alkoholu. Dlouhodobá nezaměstnanost má tedy kromě ekonomické stránky velký dopad také na psychiku člověka. Návrat do pracovního procesu pak může být pro takového člověka velkým šokem. Opět si zvyknout pracovat a dělat věci s určitou pravidelností může být problém.
Vzdělanostní struktura
Pro úplnost tedy co se týče vzdělanostní struktury, celkem 3 556 uchazečů mělo základní vzdělání, 1 959 bylo vyučených, 935 bylo středoškoláků a uchazečů s vyšším odborným vzděláním a 104 uchazečů bylo vysokoškoláků. Kdo má co nabídnout, ten se v evidenci příliš neohřeje.