Skončily sezonní práce a evidovali se také absolventi škol. V evidenci Úřadu práce v Teplicích bylo ke dni 30.9.2008 celkem 6 231 uchazečů o zaměstnání, což je o 21 více, než na konci srpna 2008.

Výraznější změna oproti srpnu je, jak již bylo zmíněno, vidět v počtu nově zaevidovaných absolventů škol a mladistvých. Tato skupina uchazečů se během září rozrostla o 189 nových nezaměstnaných. Tomáš Raichl z teplického úřadu práce vysvětlil, že počet evidovaných mladých absolventů již není tak velký, jako tomu bývalo v minulých letech. V porovnání s počty před třeba deseti lety je uchazečů – absolventů o poznání méně.

„Dá se očekávat, že krize světové ekonomiky se postupně projeví i tady. Do konce roku však ještě žádný výrazný nárůst nezaměstnanosti neočekáváme,“ říká Raichl. Dodává, že na říjen a listopad to vidí na stagnaci a dále se uvidí. Některé firmy na Teplicku jsou subdodavatelé pro automobilový průmysl, který v Česku prochází krizí. Některé pobočky velkých firem třeba omezují výrobu, ovšem podle Raichla se žádné hromadné propouštění neočekává. V Teplicích a okolí se rozšířila zpráva, že by se měly nadobro uzavřít Tereziny lázně v Dubí. Tisková mluvčí společnosti Lázně Teplice v Čechách Dorothea Kresslová informaci nepotvrdila ani nevyvrátila. Pouze informovala o sezonním uzavření lázní s tím, že datum ještě není známo. Na teplickém úřadu práce nemají od Lázní hlášen žádný zánik pracovních míst. „Lázně Teplice si plní veškeré své povinnosti vůči úřadu práce, ať už se to týká volných pracovních míst nebo hlášení organizačních změn,“ vysvětluje Raichl. Předpokládá tedy, že pokud by došlo k nějakému rozhodnutí, bude o tom akciová společnost úřad práce informovat.

V Deníku jsme nedávno zveřejňovali článek o nově vznikajících pracovních místech na Teplicku za 2. pololetí letošního roku. Pro připomenutí vzniká v okrese kolem 770 nových míst. Kompletní přehled zaměstnavatelů, kteří vytvářejí nová pracovní místa, najdete na stránkách www.teplicky.denik.cz.

Během měsíce srpna 2008 se nově evidovalo na ÚP v Teplicích 575 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 102 uchazečů méně než v měsíci červenci 2008, kdy se nově zaevidovalo 677 uchazečů. Naopak vyřazeno z evidence úřadu práce bylo 671 uchazečů o zaměstnání, z nichž 370 nastoupilo zpět do pracovního poměru. Pro nespolupráci s úřadem práce bylo vyřazeno 172 uchazečů a z jiných důvodů 129 uchazečů

Na konci září evidoval úřad práce 729 volných pracovních míst, na konci srpna 2008 to bylo 888 míst. Nabídka práce se tedy výrazně snížila. Pro uchazeče se základním vzděláním bylo 76 míst, pro vyučené 469, pro středoškoláky a uchazeče s vyšším odborným vzděláním 138 a pro vysokoškoláky 46. Celkově připadalo na jedno volné pracovní místo v průměru 8,5 uchazečů o zaměstnání.