„Po lékařích chodím docela často. Nevím zda jsem vždy zaplatila všechny poplatky. Žiji sama. Peněz nemám nazbyt. Nevíte, kde a jak můžu zjistit zda dlužím či nedlužím?“ obrátila na Teplický deník důchodkyně Marie Vokounová z Teplic.

Cesta jak se dozvědět zda jste na „černé“ listině nebo ne je docela jednoduchá. Buď se dotážete přímo na platebním místě, kde stačí říci své jméno a rodné číslo, nebo si o tuto informaci zavoláte.

„Klienti se mohou informovat přímo na platebních místech Krajské zdravotní případně na uvedených kontaktech (viz infobox) a využít tak možnosti ověření, zda nedluží. Pokud ano, tak svůj dluh mohou neprodleně uhradit buď bezhotovostně (s uvedením variabilního symbolu) nebo hotově na platebních místech,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. (r)

Pozor: Ze 30 korun je 270

Nespočet vyšetření v Masarykově nemocnici už se svým zdravotně postiženým synem absolvovala Ústečanka Lenka Strnadová. Kolik za to zaplatila na regulačních poplatcích, raději ani nepočítá. Přesto jí nedávno přišlo strohé sdělení od firmy EOS KSI, že Krajská zdravotní společnost, která nemocnici provozuje, ji vede jako dlužníka. A že má neprodleně uhradit 270 korun, jinak jí hrozí další náklady a nepříjemnosti. Žena následně zjistila, že se jedná o jeden třicetikorunový regulační poplatek z roku 2008. „Sice si toho nejsem vědoma, na druhou stranu nepopírám, že jsme mohli opomenout jeho uhrazení. Často chodíme do více ordinací, bývá zmatek a tak nám to mohlo omylem uniknout,“ řekla. Vadí jí, že ji na to neupozornili přímo, zvláště když do nemocnice docházejí opakovaně. „Třeba na platebním místě. Nebo mohli poslat upomínku a naúčtovat mi poštovné,“ soudí. Podle ní při 30 korunách je snad jasné, že není notorickou dlužnicí, s níž by se nemohli dohodnout po dobrém. (jh)