Za minulou zimu vyjely jednotky Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje k několika desítkám požárů komínových těles. „Hlavně kvůli nedokonalému spalování například vlhkého (syrového) dřeva v kotlích na dřevo bývá komín silně zadehtován a usazeniny se pak mohou snadno vznítit,” říká ze zkušeností Lukáš Marvan, mluvčí teplických hasičů.

Kontrolu komína by měla dělat odborná kominická firma (kominík), která o výsledku kontroly a případném vyčistění komína vystaví řádný doklad s razítkem a podpisem. Doklad musí mimo jiné obsahovat datum kontroly a vyjádření, zda je komín schopen bezpečného provozu. O přezkoušení komína je také třeba požádat při změně topného zařízení či paliva.

Pokud pak v případě požáru šetření hasičů ukáže, že požár byl způsobený závadou v komíně, je možné krátit, až odmítnout vyplacení pojistného. To záleží na vztahu mezi příčinou a rozsahem požáru.

Někteří lidé si to uvědomují. „Komín máme řádně vyčištěný a naprosto v pořádku. Každý rok si vše ohlídám,” řekl Deníku Karel Pařez z Teplic. (pem)