V posledních týdnech to dokonce zachází tak daleko, že někteří agresivní řidiči vytlačují ty druhé ze silnice jen proto, že se včas nestáhli z předjížděcího pruhu na dálnici. Lidská hloupost, agresivita a riziko, které někteří jedinci dobrovolně podstupují, jsou nekonečné. Mezi nejrizikovější skupinu lidí za volantem patří mladí řidiči.

Ministerstvo dopravy společně s Českým sdružením obětí dopravních nehod tedy minulý rok rozjelo projekt snažící se snížit nehodovost na silnicích s názvem (NE)zvratné osudy.

„Projekt se snaží v první řadě oslovit mladé lidi ve věku sedmnáct až devatenáct let. Tedy potencionální a mladé řidiče. Jezdíme po středních školách a učilištích v České republice a společně s lidmi, kteří prožili dopravní nehodu, vyprávíme studentům jejich osud“ říká PR manažerka projektu (NE)zvratné osudy Zlata Biedermannová a dodává, že přednášky jsou velmi poutavé a emotivní. „Povídání se studenty probíhá v menších skupinách.
Každý z našich „osudů“ líčí svůj příběh zhruba deseti studentům. Projekt je založen na osobním, přímém kontaktu s každým mladým člověkem. Je to sice mravenčí práce, ale věříme, že mladé řidiče přiměje k zamyšlení se nad tím, jakým způsobem se za volantem chovat. Přeci jen, když osobně mluvíte s člověkem, který prožil na vlastní kůži dopravní nehodu, nebo mu v autě zemřela téměř celá rodina, je to něco jiného než zpráva z televize či rozhlasu.“

TEPLICKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU - STAŇTE SE JEHO FANOUŠKEM ZDE

(NE)zvratné osudy jsou celorepublikovým projektem. Bohužel, do severních Čech ale zatím nezavítaly. „Abychom mohli s přednáškami vyjet i na sever Čech, potřebovali bychom mít v týmu našich „osudů“ i lidi z tohoto kraje. V současné době máme asi dvacet osob, které jezdí přednášet po zbytku republiky. Většinou jsou ale z Brna, Prahy, Plzně. Byli bychom rádi, kdyby se našli lidé z Teplicka, kteří prožili dopravní nehodu, a chtěli by se podělit o svůj osud s ostatními lidmi a tím pomoci. Stačí se jen přihlásit na www.nezvratneosudy.cz“ dodává Biedermannová. Projekt

(NE)zvratné osudy zatím oslovil téměř dvanáct set studentů. Největší motivací jsou právě studenti, kteří se o projektu vyjadřují velmi pozitivně. Téměř v každém vyplněném dotazníku, který mladí řidiči odevzdávají po skončení přednášky, žádají „osudy“, aby ve své činnosti pokračovaly. (zb)