První senzor namontovali v Dubí už v závěru loňského roku, další dva přibyly na lampy letos na jaře. „Hluková čidla nám během nočního klidu spouštějí poplach dokonce opakovaně. Často kvůli stejným lidem, kteří se ale kvůli čidlům a následnému příjezdu hlídky začínají postupně více ovládat. Je to otázka času,“ říká ředitel městské policie v Dubí Tomáš Pykal.

Čidla strážníkům někdy „otestují“ ptáci. Nedávno například kos, který se usadil na jedné lampě s namontovaným zvukovým senzorem. „To pak obsluha v operačním centru vymačkává jeden poplach za druhým,“ směje se Tomáš Pykal. V operačním středisku městské policie si totiž před výjezdem přehrají záznam zvuku. Kosí zpěv tam ale začali postupně nenávidět. Opět tedy zasáhl výrobce, který upravil nastavení a ptačí projevy už čidla ignorují.

Útok pěstmi, ilustrační foto.
Bitka na diskotéce skončila na operačním sále opravou zlomených čelistí

Jedno z čidel monitoruje prostor u diskotéky u Čtyřlístku, což je část Dubí, kde si lidé v minulosti opakovaně stěžovali na hluk. Právě kvůli těmto opakovaným stížnostem vznikl v Dubí nápad na čidla. „Oslovili jsme soukromou firmu, která se podobnou výrobou zabývá, zda nám dokáže upravit snímače zvuku na míru pro naše potřeby. Firma se toho chytla a teď to dokonce už nabízí po celé České republice,“ dodává Pykal k vývoji nápadu na automatické hlídače dodržování nočního klidu v Dubí.