Uvnitř to vypadá jako v kokpitu raketoplánu. Digitální deska pod volantem je plná blikajících světýlek a bílých ručiček na stupnicích, v kabině na první pohled září jako malířská paleta. Na zem před auto koukáte ze stejné výšky jako při tapetování doma ze štaflí. Vysílačka umístěná na palubce praská, tu a tam je slyšet cizojazyčný hlas.

ODLOUČENÍ A ODPOVĚDNOST

„Je to takové jedna plus všechno, navíc na kolečkách. Všude dosáhnete. Jedete, jste v práci a zároveň doma,“ usmívá se ostřílený řidič kamionu Martin Plažek, když popisuje svoji práci.

Posadit se do kabiny mnohatunového kolosu a vydat se na dlouhou cestu do zahraničí, to je sen lecjakého kluka. Je to zážitek a také dobrodružství na silnici. Ale zároveň musíte počítat i s několikatýdenním odloučením od domova a velkou odpovědností za to, co přepravujete. A to už ne všichni snílci tolerují. Možná i právě proto patří profese kamioňáka k těm, do které se dnes příliš mužů nežene.

Svobodný 52letý Martin je výjimkou. Pro něj je práce s volantem celoživotním koníčkem. „Mně je smutno doma v panelovém domě. Těším se vždy zpátky do kamionu,“ říká.

Podle aktuálních statistik úřadu práce je na Teplicku právě profese řidičů nákladních vozidel a paralelně i autobusů nejvíce žádaná.

V současné době by se v okrese v pohodě uplatnilo na 400 šoférů. „Do optimálního stavu nám chybí 15 řidičů. Na volném trhu už noví nejsou,“ potvrzuje nouzi u autobusových dopravců Petr Havlík ze společnosti Arriva City Teplice.

ŽENY ZA VOLANTEM AUTOBUSU

Podle Havlíka si dopravní firmy spíše přetahují vyučené řidiče s praxí mezi sebou, než aby si školily nové zaměstnance. „Máme sice několik lidí ve výcviku, ale dnes je takových už málo,“ komentuje nezájem ze strany lidí o práci za volantem ředitel teplického dopravce, který pro města Teplice i Bílinu a zároveň Ústecký kraj zajišťuje dopravní obslužnost.

Za volant autobusu se nebojí sednout ani ženy. Patří mezi ně například Veronika Čutíková, která pro Arriva City Teplice najela už tisíce kilometrů.

„Řízení mě vždycky bavilo, proto jsem šla na autobus. A už jsem vyzkoušela i trolejbus,“ řekla. Kromě dopravců hledají přes teplický úřad práce nové zaměstnance také restaurace. Chybí kuchaři i číšníci a servírky. Zájem je také o montážní dělníky, svářeče nebo obsluhy šicích strojů. Uplatnit se mohou též zájemci o hlídání firem či obchodů.

V případě kuchařů a pomocných sil do kuchyně stoupá poptávka se začínající sezonou. Na konci března by se podle statistik úřadu práce v rámci celého teplického regionu uplatnilo 50 takových vyučených lidí.

V regionu chybí také lékaři a další zdravotnický personál. Konkrétně v Teplicích má město dohodu s Krajskou zdravotní, která provozuje teplickou nemocnici, že novým lékařům může poskytnout byt.

„Máme pro takové účely deset městských bytů. Všechny jsou v současné době obsazené,“ uvedl náměstek primátora Hynek Hanza. Aby mohla radnice do Teplic nalákat ještě více lékařů, zvažuje navýšení počtu dostupných bytů.

Počty lidí bez práce od začátku roku na Teplicku klesají. Zatímco v lednu evidoval teplický úřad práce 3912 lidí bez zaměstnání, na konci března si práci hledalo o 126 lidí méně.

S rozběhem letní sezony, kdy se rozjíždí především stavební aktivity, očekávají analytici úřadu práce další pokles nezaměstnanosti v regionu.

O jaké profese je největší zájem?Nejvíce žádané profese na Teplicku: řidiči dálkové přepravy a autobusů (poptávka 407 lidí), obsluha stacionárních strojů (poptávka 233 lidí), nástrojaři a příbuzní pracovníci (poptávka 211 lidí), pomocní pracovníci ve výrobě (poptávka 192 lidí), montážní dělníci (poptávka 103 lidí).
Počet lidí na úřadu práce: leden 2018 3912 lidí; březen 2018 3786 lidí. Na konci března byla míra nezaměstnanosti 4 procenta.