„Chladící věž bude ještě o něco vyšší, než budova kotelny. Půjde o rotační hyperboloid o výšce přesahující 140 metrů a její průměr bude větší než 100 metrů. Komín elektrárny, který zůstane funkční pro fluidní blok, má 200 metrů. Věž tak bude dosahovat až k jeho předposledním červenobílým pruhům,“ uvedl Josef Zahradník.


Budeme-li vycházet ze vzorce pro výpočet plochy s = pí.r2, zabere věž plochu 8 328 m2, (pokud zaokrouhlíme její průměr ze 102,91 na rovných 103 metru). Pokud by se na každý metr čtvereční postavilo jako na kostce pět lidí, vešlo by se na dno věže úctyhodných 41 640 osob.
Proti chladícím věžím v jaderné elektrárně Temelín bude ovšem stále „drobeček“. Ty mají na výšku 155 metrů, průměr na patě 131 a v koruně 83 metrů. Každá přitom zaujímá plochu 13 471 m2, tedy celkem 53 886 m2.

Největší fotbalové stadiony v České republice, například teplická Stínadla, Bazaly v Ostravě či Letná nebo Ďolíček v Praze mají shodné rozměry 105 x 68 metru, tedy 7 140 m2.

„Dodavatelem stavby nové chladící věže je firma REKO Praha, a. s. Věž postaví z jednotlivých dílů ze speciální betonové směsi, přičemž uvnitř budou na železobetonové konstrukci rozmístěny rozvodné žlaby, rozstřikovací systém a blánový chladící systém,“ informuje Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

Centrum v Ledvicích: 3D zobrazení, virtuální realita i měření fotosyntézy - ČTĚTE ZDE

Chladící věže jsou nezbytnou součástí elektráren. Slouží ke chlazení vody, která se používá při výrobním procesu elektrické energie ve strojovně. Nová věž v Ledvicích bude přesně 144,80 metru vysoká a její průměr na patě bude 102,91 metru a v koruně 71,23 metru. Železobetonová konstrukce bude mít u paty tloušťku 80 centimetrů a od 92,23 metru výše to bude už jen 18 centimetrů.

„Specialita věže tkví v tom, že díky své konstrukci bude její spodek reagovat na klesající venkovní teplotu. Tím dojde k regulaci teploty uvnitř tak, že nedojde k podchlazení turbíny. Naopak nastanou-li vedra, hrozí pro změnu zhoršení účinnosti turbíny. V tomto případě budeme teplotu snižovat pomocí dvou ventilátorových věží, které zůstanou po odstavených výrobních blocích 2 a 3. Ty po drobných úpravách napojíme na novou věž a tím zvýšíme přes léto její účinnost,“ uzavřel Josef Zahradník. (pem, otys)