V Ústeckém kraji se schyluje k uskutečnění největší zahraniční investice v České republice. Svůj zájem o vstup do průmyslové zóny Triangle na Žatecku vyjádřila jihokorejská společnost Nexen, která se zabývá výrobou pneumatik. Pokud se vše podaří dotáhnout, mohly by tam najít práci také stovky lidí z okresu Most. Definitivní rozhodnutí o příchodu firmy by mělo padnout do čtyř týdnů.

V počáteční fázi by se výše investice vyšplhala do výše 22,8 miliardy korun, za které chce firma v zóně postavit továrnu pro zhruba tisíc zaměstnanců. To ale není konečný počet. Časem se počet pracovních míst může zvýšit až na 2 300 a celková hodnota investice by činila 40 miliard.

V souvislosti s výstavbou továrny se nejčastěji zmiňuje vliv na vysokou nezaměstnanost v regionu. V dubnu bylo v kraji bez práce 65 tisíc lidí. Příchod Nexenu by měl čísla snížit. Nové zaměstnání by u něj mohli najít i lidé z okresu Most. „Počítáme s tím, že i Mostecku to pomůže. Z předchozí praxe vím, že z celkového počtu zaměstnanců by tam mohla být až třetina z Mostecka," řekl Jaroslav Kunc z krajské pobočky úřadu práce.

„Jedná se o naši spádovou oblast, kam se skutečně dojíždět dá. Očekávám, že někdo tam opravdu práci najde. Bude záležet, s jakými požadavky by Nexen přišel," uvedla Pavla Zůzová, ředitelka mosteckého úřadu práce.

Důležitost investice dokazuje i páteční návštěva premiéra Bohuslava Sobotky přímo v zóně Triangle.

Zastupitelé Ústeckého kraje schválili před pár dny na mimořádném zasedání prodej pozemků Nexenu, který má zájem o celkem 70 hektarů, přičemž v první vlně půjde o 60 hektarů patřících kraji. Společnost navíc při koupi výrazně ušetří, protože kraj s ohledem na vznik stovek pracovních míst schválil cenu ve výši jedno euro za metr čtvereční. Pro prodej zvedlo ruku 36 ze 40 zastupitelů. „Jsem rád, že se tak rozhodli. Věřím, že v nejbližších letech se prokáže správnost jejich postoje," řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Jako kompenzaci cenového rozdílu přibližně 260 milionů korun kraj po státu požaduje 304 milionů korun na přímé investice spojené se vstupem Nexenu do Trianglu a dalších 401 milionů na další plánované investice v průmyslové zóně, které s příchodem jihokorejské společnosti přímo nesouvisejí. Tyto kompenzace musí schválit vláda. Jak řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný, pokud by se tak nestalo, smlouva s investorem by byla neplatná.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje bude smlouvu schvalovat na svém dalším zasedání 28. května. Potom poputuje dokument do vlády. Definitivně jasno o příchodu Nexenu do České republiky by tak mělo být do měsíce. Poté by mohly začít přípravné práce na stavbu továrny. Vyrábět pneumatiky, kterými zásobuje závody korejských automobilek Hyundai a Kia v České republice a na Slovensku, ale i boleslavskou Škodu Auto, by Nexen na Žatecku mohl začít zhruba za dva roky.