Po téměř třech desetiletích se má do Bíliny vrátit dopravní hřiště. O jeho obnovu usiluje radnice, fungovat by mělo na původním místě už příští rok.

Pozemek pro hřiště městu nepatří, chce si ho však pronajmout. „Usilujeme o pronájem státního pozemku, na kterém hřiště bývalo. Chceme ho opravit a znovu otevřít pro veřejnost,“ říká místostarostka Zuzana Bařtipánová s tím, že po zrušení původního hřiště fungovala v areálu sběrna. Podle radnice je ale její provoz v útlumu.

Zahájení demolice kasáren v Bílině.
FOTO: Těžké stroje začaly likvidovat kasárny v Bílině

Vybudování nového sportoviště pro děti v lokalitě Teplické Předměstí prosazuje i starosta Oldřich Bubeníček. „Pro nás je tento prostor ideální. Už proto, že má svoji tradici,“ řekl. Město proto už jedná s Centrem služeb pro silniční dopravu o dlouhodobém pronájmu nebo výpůjčce dané plochy.

NEJMODERNĚJŠÍ V ZEMI

Dlouhá léta bylo bílinské hřiště jediné na Teplicku. Patřilo dokonce k nejmodernějším v republice, na jeho pronájem byl pořadník. Mělo betonové cesty, semafory se ovládaly z malé zděné buňky, která zároveň sloužila pro úschovu skládaček a koloběžek. V rámci dopravní výchovy se sem sjížděli žáci z teplického okresu i okolí. Po roce 1989 ale zůstalo bez využití.

Plány na obnovu dopravního hřiště jsou připravené. „Spravíme terén, udělá se okolí cest, bude tam i parkoviště a kruhový objezd. Změní se také prostor pro obsluhu, návštěvníky a uskladnění pomůcek. Musíme také nechat vybudovat odvodnění a areál nově oplotit,“ vyjmenovává potřebné investiční náklady vedoucí odboru dopravy bílinské radnice Oldřich Jedlička.

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Bílině, setkání s občany na Mírovém náměstí.
Miloš Zeman v Bílině: Milost pro Babiše? Nebyl ve vězení 23 let

Pokud projekt vyjde, mohlo by hřiště začít fungovat už příští rok. Sloužit bude hlavně dětem z mateřských a základních škol. A to nejen z Bíliny, ale i okolních obcí.

Ve spolupráci s Besipem pak chce město organizovat akce pro veřejnost. „Dopravní podvědomí by se mělo dětem vštěpovat už od školního věku. A právě dopravní hřiště je pro to vhodnou příležitostí,“ připomíná severočeský koordinátor Besipu Jan Pechout, který vítá každou aktivitu, jež souvisí s přípravou na budoucí ostrý provoz na silnicích.

Podobný dopravní areál funguje na prosetickém sídlišti v Teplicích, kde ho provozuje městská policie. Otevřeno je v letní sezoně. Dopoledne je vyhrazeno pro školy, odpoledne a o víkendu ho může využívat veřejnost. V Bílině počítají s podobným režimem.

Ilustrační foto
Bílinská radnice chce vědět, kdo bydlí v problémových lokalitách