Stavbu v počátku poznamenalo zdržení, ale jak nyní podotýká starosta Košťan František Voháňka, vše se stíhá do plánovaného předání v říjnu letošního roku. Zájemců je pomalu dvakrát tolik co dostupných bytů.

Celkem bylo kvůli výstavbě tří nových bytovek instalováno kolem osmdesáti pilotů.
Výstavba domů se tak posunula a také se prodražila o pilotáž, která byla nutná kvůli problematickému podloží.

Domy budou klasicky zděné. Půjde o standardní byty s 65 metry obytné plochy, 20% bytů bude větších.
„Počítáme s tím, že část bytů nabídneme lidem, kteří nejsou přímo z Košťan. Rádi bychom, aby se počet obyvatel zvýšil a dosáhli jsme hranice tří tisíc,“ říká starosta.

Košťany si na stavbu těchto domů vzaly úvěr. Jak slibuje košťanský starosta, nájemné bude dostupné. Nicméně stanoveno tak, aby umořovalo úvěr.
Stavba domu vyjde na přibližně sto milionů korun. Město dostalo od státu jako dotaci zhruba polovinu, na druhou si muselo vzít úvěr. Splatit by se měl do 25 let.

V přízemí budou také bezbariérové byty. Objekt bude bez výtahu.

S výstavbou nových tří domů, která jede na plné obrátky i v zimním období, souvisí také úpravy okolí. Jeden z domů již je osazován plastovými okny. Z části jsou objekty také už zastřešeny.

V závislosti na výstavbě nových bytovek je potřeba doděla příjezdové komunikace a vybudovat zastávku pro autobusy. V plánu je také chodník, který by propojoval centrum Košťan se sídlištěm Střelná, které je podle Voháňky neoddělitelnou součástí města.
„Se zálivy u zastávek pro autobus se počítá. Schválen byl rozpočet na letošní rok. Také propojovací chodník je potřeba,“ konstatuje starosta obce.
Slavnostní předání do užívání budou provázet samé desítky. Kolaudovat by se mělo v říjnu. Jak říká František Voháňka, termín je stanoven na 10. 10. Pokud to vyjde, prvních deset lidí dostane klíče v 10 hodin 10 minut.