Radním pro zdravotnictví a zároveň náměstkem hejtmana je komunista Stanislav Rybák. "Na tomto záměru je shoda i s předsedou zdravotního a sociálního výboru Pavlem Csonkou (ČSSD), tudíž se dá předpokládat, že to bude jedna z aktivit příštího roku," řekla ČTK Hanáčková.

Absence záchytných stanic v kraji se většinou řeší dvěma způsoby, buď městští strážníci či policisté odvezou podnapilého člověka domů nebo do nemocnice. "Pokud je člověk pod vlivem alkoholu, je schopen chůze a nemá jiný zdravotní problém či jakoukoli pomoc od strážníků odmítne, strážníci dohlédnou na jeho odchod do místa bydliště, případně kontaktují někoho z jeho známých nebo příbuzných," řekl ČTK zástupce ředitele městské policie v Děčíně Tomáš Pavlík.
Pokud ale opilec nereaguje nebo má nějaké zdravotní komplikace, skončí většinou v nemocnici. "Městská policie nemá jiné řešení, než opilce a závadové osoby umístit v nemocnici, kde jsou mnohdy k personálu agresivní, dělají nepořádek a narušují řád ostatních pacientů," popsala ČTK mluvčí mostecké městské policie Ilona Kozlová.

Vedení kraje v čele s ODS chtělo v roce 2003 vybudovat záchytky v ústecké Masarykově nemocnici a v mostecké nemocnici. Celkem měly mít tyto stanice 17 lůžek, v Ústí nad Labem mělo být šest lůžek pro muže, čtyři pro ženy a dvě lůžka s klecí, v mostecké nemocnici pět lůžek. Jejich vybudování mělo stát mezi 222 až 224 milionů korun a jejich provoz by ročně přišel krajskou pokladnu na dalších 12 milionů korun. Později od tohoto záměru ale krajští radní ustoupili. O zřízení vlastní protialkoholní záchytné stanice v 2002 uvažovali také v Děčíně, finančně podílet se na ní měli i hostinští. I z tohoto záměru ale nakonec sešlo.

Protialkoholní záchytné stanice jsou českým vynálezem, první zřídil psychiatr Jaroslav Skála v pražské nemocnici U Apolináře. Za loňský rok 17 těchto institucí v jiných krajích Česka přijalo 28.365 lidí kvůli nadměrné opilosti nebo požití nelegálních drog.(čtk)