Teď ji dostihla další Jobova zvěst. Stavba nové budovy, kde by mohla knihovna mít své depozitáře, je odsunuta na neurčito.
To, že se knihovna stavět nebude, oznámila Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje. Ten je zřizovatelem ústecké knihovny a tedy o jejím osudu rozhoduje. „Protože na to zatím nejsou peníze, není to v návrhu rozpočtu na rok 2010,“ vysvětlila Hanáčková.

Jenže, jak uvedl Aleš Brožek, ředitel SVKUL, situace začíná být co do prostoru depozitářů pro knihovnu kritická. „Upozorňujeme na to už velmi dlouho. Alespoň takových pět až šest let,“ líčil Brožek.

„O tom, že se stavět nebude, jsem se dozvěděl až z médií. Oficiálně jsem o tom ještě nebyl informován. Uředníci mě ujišťovali, že knihovna je v seznamu investic. Ani nevíme, proč se to změnilo.“

Stavební povolení ale už mají

Původně byl projekt dostavby knihovny skutečně krajem schválen a zpracován jako jeden z potenciálních projektů na úhradu z dotací EU, také na něj již byla podána žádost o dotaci. „Ale nedostal se mezi vybrané,“ dodala k tomu Hanáčková.
Paradoxní přitom je, že na dostavbu knihovny v Ústí je zpracovaná projektová dokumentace ke stavebnímu povolení i zadávací projektová dokumentace, dokonce už je i vydáno stavební povolení v právní moci.
Samotná stavba by dle předpokladů projektanta měla zhruba stát 90 až 100 milionů korun.

Cizojazyčné oddělení knihovny

Návrhů, jak vyřešit nedostatek prostoru bylo několik. Objevil se dokonce nápad, sloučit ji s muzeem. Nakonec zvítězil plán na stavbu Evropské knihovny.
„Inspirovali jsme se například plzeňskou knihovnou. Chtěli jsme zavést cizojazyčné oddělení knihovny, v jazyce francouzském, německém a podobně,“ líčil plány knihovny Brožek.
„Zatím máme jen anglickou. Čtenáři se ale hodně na tuto službu ptají.“