V Bruselu bude nováčkem, v Teplicích chce ale zůstat a dál se chce věnovat i ragby. „Je to dobrý ventil, protože práce v politice je náročná po psychické stránce. Asi nejvíc z profesí, kterým jsem se dosud věnoval,“ říká v rozhovoru Jaroslav Bžoch.

Jak jste se cítil včera v noci bezprostředně po oznámení výsledků?
Spadl ze mě těžký balvan. Byl to skvělý pocit i kvůli celkovému výsledku hnutí, protože jsme vyhráli volby. Je to pro nás velký úspěch, všichni jsme měli radost. Vlna emocí u nás na štábu byla opravdu velká.

Kdy se chystáte do Bruselu?
Odlétám dnes večer. Zítra už máme první jednání ve frakci Obnova Evropy (skupina v EP sdružuje středová liberální politická uskupení, pozn. red.). Budeme řešit výbory a podobně. Nenecháváme to na poslední chvíli, jedeme tam rovnou makat.

Čemu se chcete v europarlamentu věnovat?
My si teď řekneme nějaké priority, výbory, jaké bychom chtěli, a uvidíme, jak se nám to podaří vyjednat. Já bych měl mířit do výboru LIBE, který má na starosti i vnitřní bezpečnost a migraci. Tomu jsem se věnoval i v českém parlamentu.

Jaký názor máte na migraci?
Nevymyká se tomu v hnutí ANO. Migraci beru jako největší výzvu a největší riziko pro vnitřní bezpečnost Evropské unie. Nedaří se nám ji kontrolovat. Bohužel migrační pakt tomu také nenahrává.

Plánujete se stěhovat do Bruselu?
Určitě zůstanu v Teplicích, do Bruselu budu jezdit na všechna potřebná jednání.

V Teplicích jste byl zastupitelem. Jak hodnotíte dosavadní působení ANO ve městě?
Po prvních volbách, do kterých jsme šli, jsme skončili v opozici. V těch posledních jsme porazili ODS a máme primátora. Věnujeme se sociální oblasti, která byla zanedbávána, včetně eliminování rizik bezdomovectví. Daří se nám i v oblasti bezpečnosti a sportu.

V politice není úplně obvyklé, že se někdo aktivně věnuje ragby, tak jako vy. Může vám to pomoct v europarlamentu a obecně v politice?
Ragby je velmi tvrdý sport. Možná dodá vnitřní a vnější odolnost. Pro mě je to ale hlavně dobrý ventil, protože práce v politice je náročná po psychické stránce. Asi nejvíc z profesí, kterým jsem se dosud věnoval.

Jaroslav Bžoch (* 30. listopadu 1983 Teplice) je ragbista, politik a obchodní manažer, od října 2017 poslanec parlamentu, v letech 2016-18 zastupitel Ústeckého kraje, v letech 2014-18 a 2022 zastupitel Teplic. Bývalý člen ODS, nyní hnutí ANO 2011.

  • Absolvoval obor mechanik – operátor sklářských strojů na Střední škole AGC v Teplicích (tehdy ještě Glaverbel). V roce 2009 absolvoval studium ekonomie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (získal titul Bc.). Následně mezi roky 2019 a 2021 vystudoval obor Mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní univerzitě v Praze (získal titul Mgr.).
  • Je mistrem ČR v rugby league s týmem Krupka Dragons z let 2016, 2017 a 2021 a dlouholetým reprezentantem v tomto sportu.
  • Pracoval v oboru logistiky a námořních a leteckých přeprav. S manželkou Nikolou mají dvě děti, žije v Teplicích.

Koláž z fotek, na kterých je Jaroslav Bžoch.
Kdo je europoslanec Jaroslav Bžoch z Teplic? Ragbista, politik i táta dvou dětí