Malí i velcí návštěvníci tu mají možnost nahlédnout do tajů povídkového animovaného filmu, který je sestaven ze čtyř animovaných epizod a hrané části, která vše spojuje. Každá z pohádek je zpracována jinou technikou a pracoval na ni jiný tvůrčí tým.
Druhý z příběhů, nazvaný Víla a účetní, využívá klasickou animaci loutek a jejím režisérem a výtvarníkem je Michal Žabka.
V zámecké jízdárně jsme ho zastihli při instalaci filmových dekorací a loutek. Nechybí mezi nimi samozřejmě ani hlavní postavy, pan účetní a víla, kterým propůjčili hlas Viktor Preiss a Lucie Bílá. (ot)

Rozhovor s režisérem Michalem Žabkou
Žabka: Baví nás to, jsme totiž všichni stejní hračičkové


Filmové animované Autopohádky jsou v mnoha směrech netypickým a zcela originálním filmem. Co pro vás bylo při tvorbě pohádkového příběhu o účetním a kouzelné víle nejobtížnější?
Jde o literární adaptaci příběhu, který všichni znali a mým úkolem bylo převést ho na plátno. To bylo pro mě určitě to nejtěžší, protože zatím jsem dělal pouze své vlastní věci, zatímco teď jsem točil podle cizího scénáře. Náročné bylo i to, že se tam hodně mluví, takže bylo potřeba sladit dialogy s klapáním pusinkou u loutek.

Autopohádky se zrodily v roce 1965, kdy poprvé vyšly v knižní podobě. Jiří Marek je původně psal hlavně pro svého syna, ale odchovaly už několik generací čtenářů, milovníků aut. Vy jste si vybral a vtipně zpracoval příběh účetního, který vzal jednou na projížďku autem lesní vílu, které se moderní způsob dopravy zalíbil mnohem víc než věčné tančení v lese. Vybral si pohádku o víle k filmovému zpracování už někdo před vámi?
Dočetl jsem se, že tuhle pohádku natočil v 80. letech východoněmecký režisér Erwin Stranka, který vystudoval pražskou FAMU. Natočil to jako hraný film.

Když tu teď můžeme obdivovat vystavené dekorace, jak dlouho trvá vyrobit takový pokojíček pana účetního, kde jsou knihy a papíry rozházené úplně všude a vše je propracované do sebemenších detailů?

Asi měsíc, ale nedělá to samozřejmě jeden člověk, ale celý tvůrčí tým. Navíc část lidí to vymýšlí a další to pak vyrobí.

Nestává se, že by ta druhá skupina tvůrců nadávala, co si to kdo zase vymyslel?
To vůbec ne. Víte, nás to hrozně baví, my jsme všichni takoví hračičkové.

Takže platí, že chlap si hraje s autíčkem se stejným nadšením celý život?
Určitě, a u nás to není jen to autíčko, my si hrajeme i s pokojíčkem a panenkami…
Připomeňme z Vaší tvorby film Prasavci, který byl nejlepším snímkem sezony v Malbourne, Paní G., který získal cenu diváků na Anifestu v Třeboni.

Na co se od Michala Žabky diváci mohou těšit teď?
Od 1. září bude v televizi třináctidílný večerníčkový seriál Tři prasátka. A začínáme s celovečerním animovaným filmem Čtyřlístek ve službách krále, který režíruji.

Ten uvidí , až ho dokončíte, také návštěvníci AniFestu v Teplicích?
Určitě, ale musí si ještě chvíli počkat. Práce na něm bude trvat určitě dva roky, takže na AniFestu bude Čtyřlístek nejdřív v roce 2013.