Stavba zimního stadionu v Teplicích jde do finále. První bruslaři by si v něm mohli zasportovat v únoru příštího roku. Kromě ledové plochy bude mít stadion hlediště pro zhruba 700 osob, 13 šaten včetně těch pro veřejné bruslení a rozhodčí, 62 skříněk na odložení věcí a ubytovnu se sedmi pokoji pro 30 lidí. U areálu též přibudou nová parkovací místa. Město za stavbu zaplatí 230 milionů korun.

„V lednu pojedeme v testovacím režimu a od února bychom chtěli už normálně fungovat,“ řekl ředitel Sportovní haly Teplice Jan Kerner. Stavbu od samého začátku pozorně sleduje i vedení města. „Kolaudace má proběhnout na přelomu ledna a února příštího roku. Nic nenasvědčuje tomu, že se tak nestane,“ sdělil primátor Teplic Hynek Hanza.

Nový zimní stadion vzniká hned v těsném sousedství sportovní haly. Obě tato sportoviště budou propojena. A to jak fyzicky, tak i papírově. Součástí příspěvkové organizace haly bude nově i stadion.

„Z haly do zimáku a obráceně půjde projít na třech místech, konkrétně skrze velký a malý ochoz, a ještě bude propojka dole u šaten,“ uvedl Kerner. Podle něj je takové spojení výhodné a stavbu to zlevnilo.

„Například se nemusel stavět výtah. Ten je totiž na hale a z ní se věci jednoduše převezou. Další velká úspora byla na inženýrských sítích. Využily se ty stávající, na které je napojena hala. Kdyby stál stadion někde jinde, tak se vše musí přivést. To by byly statisíce navíc,“ dodal.

Ledová plocha má délku 56 metrů a šířku 26 metrů. „Rozměry odpovídají IIHF. mistrovství světa a ani olympiáda zde hrát nepůjdou, ale taková nebyla naše ambice,“ informoval ředitel. Ani extraliga na zimním stadionu hrát nepůjde.

"Na ní musí být minimálně tři tisíce míst k sezení. My máme 471 k sezení a zhruba 250 k stání. Navíc na vrcholový hokej je v kraji Litvínov, Chomutov a Ústí nad Labem a byl by nesmysl s nimi soutěžit. Ale to neznamená, že týmy z top lig zde nebudou moci trénovat. Mančafty z NHL by klidně mohly, protože kluziště je stejně široké jako ty v USA a Kanadě, jen je trochu kratší. Pro sehrávání různých taktických variant je hlavně důležitá šířka a tu máme stejnou,“ vysvětlil šéf haly.

Na otevření nového sportoviště se těší hlavně hokejisté, bruslaři a školy. Časový rozvrh je už částečně vytvořený.

„Dopoledne pondělí až pátek školy a mateřinky, pak krasobruslařské týmy a odpoledne malí hokejisté. Jací přesně, to ještě nevíme. O večery se bude dělit veřejné bruslení a amatérský hokej. Bruslení chceme dělat ve středu, v sobotu a v neděli, možná pak ještě v pátek. Středa bude speciální v tom, že od šesti hodin bude veřejné bruslení vyhrazeno pro nezadané. Takové tematické večery fungují i na jiných stadionech v zemi a lidé si je tam chválí. V hobby hokeji chceme podporovat vznik teplické amatérské ligy,“ podotkl Kerner.

Nový stadion ponese název Zimák. Padaly i varianty jména jako Teplická ledová aréna či Ice Arena, ale nakonec vyhrálo stručné a výstižné pojmenování. „Těším se na otevření Zimáku jako občan Teplic a i jako primátor. Tepličané dostanou další možnost, jak se sportovně realizovat,“ nechal se slyšet Hynek Hanza.