Dvacet let vede pobočku České numismatické společnosti v Teplicích. Mince, známky a medaile jsou jeho vášní. Do osobní sbírky Vladimíra Mjalovského přibyl nedávno jeden docela raritní sběratelský kousek. A to medaile Za zásluhy o numismatiku. „Ocenění si vážím. V Praze nás takto bylo dekorováno 77 lidí, šlo o setkání přátel numismatiky z celé střední Evropy,“ připomněl Vladimír Mjalovský, kterému brzy bude 81 let.

Numismatika je historická věda, která se zabývá platebními prostředky, především mincemi a jejich formami. Mjalovský se jí věnuje už 40 let. „V začátcích jsem byl hodně nesmělý. Sběratelé pro mě vždy byli takovou lepší společností. Měl jsem strach, jestli mě mezi sebe přijmou,“ svěřil se.

Vladimír Mjalovský a pamětní medaile ke 150. výročí sboru dobrovolných hasičů v Teplicích.
Po výroční medaili teplických hasičů se rychle zaprášilo

Obavy byly ale liché. Mezi sběrateli se etabloval a od roku 2000 vede teplickou pobočku České numismatické společnosti. Ta vznikla v roce 1951, zakládající členové se rekrutovali z teplického numismatického kroužku.

Odznaky i akcie

Činnost pobočky je převážně osvětová. „V dnešním pojetí numismatika neznamená jen sbírání mincí, ale také hlubší zájem o ostatní příbuzné obory. A to je sbírání medailí, papírových platidel (notafilie), řádů a vyznamenání (faleristika), akcií (skripofilie), pečetí (sfragistika), odznaků (signistika) a další drobné plastiky (žetony, účelové známky, nouzová platidla atd.),“ vysvětlil.

Z teplické pobočky vznikly i okolní pobočky v Děčíně, Chomutově a Ústí nad Labem. „Scházíme se druhou a čtvrtou neděli v měsíci od 8.30 v prostorách Regionálního muzea v Teplicích,“ dodal numismatik, který dříve pracoval jako stavař.

Vladimír Mjalovský.
Pamětní medaile je holdem záslužné práci hasičů

V průběhu let vydala pobočka řadu medailí. Zatím poslední byla ke 150. výročí teplických hasičů, návrh vzešel z dílny medailéra a sochaře Michala Vitanovského. V roce 2016 pobočka vydala pamětní bankovku ke 40. výročí přemístění gotického kostela v Mostě. „V plánu máme vydat medaili Antona Wiedemana, což byl ve své době hlavní medailér pro císařský dům. Narodil se ve Střelné u Košťan. Zabývat se budeme i úvahou o medaili s nedávno zesnulým bývalým primátorem Teplic a senátorem Jaroslavem Kuberou,“ nechal se slyšet Vladimír Mjalovský.