V Teplicích je to letos její už osmnáctá autorská výstava, v kostele na Zámeckém náměstí pak vystavuje poosmé. Výstavu pojmenovala „O čem řemesla vyprávějí" a už na schodišti tu potkáte krejčího, tesaře, kováře nebo mlynáře v neodolatelné podobě, jakou umí vytvořit jen autorka. Stačí udělat pár kroků a je tu vinař, pekař a rybář, ale samozřejmě nechybí ani zvonky, kapříci nebo sněhulák.

Výstavě tradičně dominuje nový velký betlém, do kterého udělal dřevěné jesle truhlář a zabydlelo se v něm více než pět desítek figur, z nichž každá má své jméno. V pastýři Divišovi neomylně poznáváme sochaře a výtvarníka Pavla Kartáka. „ No ano, jsem tam dokonce dvakrát", potvrdil nám Pavel Karták, který je se svými vousy ideálním objektem pro umělecké ztvárnění.

„Ten betlém je takové naše dítě, které jsme si v průběhu roku vypiplali a máme tu i další dvě. Betlém v lucerně a pak támhle tu Mikulášskou jízdu, která nám dala strašně práce. Na figurkách Mikuláše, anděla a čerta jsme strávili spoustu času. Dělali jsme každou část postaviček extra a po výpalu, kdy se hlína výrazně smrskne, jsme je pak museli posadit na kovové kolo, které se samozřejmě nezmenší. Ale nakonec se to podařilo," usmívala se Alena Kartáková.

„Děkujeme, je to nádherné", znělo shodně z úst návštěvníků vernisáže. Potvrdili nám, že to vnímají stejně jako my. Ten správný adventní čas spojený s pohodou nezačíná v Teplicích s předvánočním nátlakem obchodů, ale s výstavou manželů Kartákových.

„Keramická tvorba je dřina," říká Alenka Kartáková na výstavě, která je vyvrcholením celoroční práce a už se moc těší na Vánoce, kdy si po náročném konci roku s manželem Pavlem odpočinou. „Každý rok říkám, že už je to poslední výstava. Ale jak se znám, už v lednu budu mít tolik nápadů na novou výstavu…"

Tak využijte možnost nasát pohodovou vánoční atmosféru a nechte se pohladit po duši. Výstava „O čem řemesla vyprávějí" bude pro veřejnost otevřená do neděle 28. prosince, od úterý do soboty v době od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin, v neděli pak od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin.