„Ze své strany jsem vždy pro záchranu a rekonstrukci udělal maximum, vždyť jsem nad tím strávil deset let,“ říkal architekt a autor studií Petr Sedláček na jaře letošního roku, když se intenzivněji začalo rozhodovat o dalším osudu chátrající stavby. Pro Třešňáka coby současného majitele Hadích lázní architekt připravil v posledních deseti letech několik projektů na rekonstrukci. Návrhy ale Třešňákovi nikdy neprošly přes památkáře. Objekt rok od roku více chátrá. Budoucnost je nejasná.

Vidle do celé kauzy nyní vhodilo město Teplice, když zveřejnilo zájem o koupi budovy. Ve hře je především cena. Podle posudku, který si radnice nechala udělat, mají zchátralé lázně cenu zhruba 6 milionů korun. Ze strany developera Jaroslava Třešňáka však platí původní požadavek 18 milionů, se kterým už přišel za vedením Teplic před časem. „Něco mě stálo pořízení objektu, stovky tisíc jsem dal za projekty. A také jsem musel vynaložit peníze do potřebné údržby včetně vyčištění zdejšího pramene, aby mohl být zachován,“ řekl Deníku.

Město je podle primátora Hynka Hanzy připraveno tlačit cenu dolů. „Panem Třešňákem nabízená suma je pro nás nepřijatelná. Nabízí nám lázně, jako kdyby nebyly ruina,“ komentoval. Teplický developer je k jednání nakloněn.

S vedením radnice se chce Třešňák sejít hned po svém návratu z Chorvatska, kde v současné době dohlíží na stavbu hotelu u moře. Kdy to bude, zatím netuší.

Podle městského posudku budova není v takovém stavu, aby se musela bourat. Její případná revitalizace však bude nákladná. Původní plány na vrácení života do této historické stavby nezahazuje ani Třešňák. „Další balneoprovoz by Teplicím pomohl. Jako lázeňské město si to zaslouží. Připravit takové zařízení ale stojí mnohem více peněz než v takovém objektu otevřít kavárnu,“ poznamenal.

Hadí lázně byly postaveny v roce 1796 na místě prohlubně s teplou vodou, která údajně přitahovala plazy a obojživelníky. Do nynější klasicistní podoby byly přestavěny v letech 1838 až 1839. Svému účelu přestaly sloužit na přelomu tisíciletí a v roce 2006 je získal Třešňák.

Tahanice kolem památkové ochrany

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk o prázdninách sejmul z této stavby v teplické části Šanov statut chráněné památky, čímž hrozila její demolice.

Do kauzy se poté vložil Staňkův nástupce v ministerském křesle Lubomír Zaorálek, který v srpnu po nástupu do funkce nechal rozhodnutí zpětně přezkoumat.

To, zda ministerstvo ochrannou ruku nad lázněmi zachová, bude jasné po výsledku šetření v následujících týdnech.