Celý systém funguje tak, že Brusel uvolní balík peněz pro celou republiku v několika odvětvích.

Evropská unie tak může finančně podpořit podnikání, zaměstnanost, výchovu a vzdělávání sociálně znevýhodněných dětí, ekologii, turistiku, sport či dopravu. Témata jsou předem daná a peníze půjdou do jednotlivých obcí přes organizaci MAS Naděje podle míry potřebnosti. O té rozhodnou lidé, kteří žijí v tom kterém konkrétním místě.

Jak se zapojit? Stačí vyplnit jednoduchý anonymní dotazník, který najdete na www.nadeje.org (na první stránce vpravo dole).

V praxi to bude vypadat tak, že když lidé v Oseku budou chtít nejvíce dotací například do ekologie, MAS Naděje nabídne projekty „šité na míru" právě ekologii. Obce, u kterých se lidé vyslovili pro zlepšení ekologie, pak z těchto projektů získají peníze, které budou určené na zlepšení životního prostředí.

Některé projekty jsou již v nabídce, letos je například možné čerpat peníze z projektu Animace. MAS Naděje zatím počítá s projekty, které poběží od letošního roku do roku 2020.

Na každé odvětví jsou vyčleněné částky v řádu miliard pro celou republiku.

Například na podporu podnikání je v této chvíli vyčleněno téměř šest miliard korun. Na podporu zaměstnanosti je nyní k dispozici přes miliardu korun, ale MAS Naděje vyjednává s Evropskou unií o dalších třech miliardách.

Ve společenství MAS Naděje je v současné době 21 obcí, které jsou poblíž právě města Oseka. A ten patří k jedním ze zakládajících členů této organizace.

Obce si vzájemně nekonkurují, ale spolupracují, aby se jim společně podařilo získat z Evropské unie co nejvyšší dotace. Z blízkých obcí je v této organizaci například Duchcov, Lom nebo Louka u Litvínova.(vč)