V rámci projektu VÁCLAV ji uspořádalo Zařízení pro Další vzdělávání pedagogických pracovníků při Pedagogicko psychologické poradně Ústeckého kraje v Teplicích. Akce je financována z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Charismatickému JXD, jenž výrazným způsobem ovlivňuje podobu časopisu Reflex, naslouchalo zhruba 30 pedagogů ze středních i základních škol a pracovníci teplického Kontaktního centra White light I. Zajímal by mě poměr mezi přítomnými příznivci a naopak kritiky nekonformních názorů JXD., který patří v Česku k nejznámějším uživatelům marihuany a proslul jako zastánce její legalizace. Což přednášce na tak citlivé téma dodalo na zajímavosti a věrohodnosti, neboť veškeré informace byly podpořeny třicetiletou osobní zkušenosti lektora.

V úvodu se řeč stočila na nový český protidrogový zákon, který jeho četní odpůrci považují za příliš liberální. Jeho příznivci naopak doufají, že umožní policii a orgánům činným v trestním řízení více se soustředit na dealery, kteří drogy prodávají.

Dle tohoto zákona je držení konopí až do 5 g považováno za menší přestupek. Trestným činem je držení tvrdých drog a předpisy pro vyšetřování drogových deliktů přiřazují malou prioritu držení malého množství pro osobní užití.
Podle JXD má represe smysl u tvrdých drog, ale nemá cenu stíhat uživatele. „Uživatele má smysl léčit a vytvářet jakási záchranná lana. Má smysl stíhat ty, kteří tvrdé drogy vyrábějí a distribuují,“ uvedl JXD.

V některých zahraničních médiích se čas od času objeví názor, že vinou liberálního protidrogového zákona se z Prahy stane Amsterodam východu. JXD se ničeho takového neobává, neboť na rozdíl od naší legislativy, holandská legalizuje krámky, kde se marihuana a případně i další drogy prodávají.
„Kdybychom však přistoupili na amsterodamský model, že budeme tolerovat prodej a konopné shopy, akutně hrozí, že se nám do České republiky přesunou všichni východoněmečtí nezaměstnaní, kteří nemají peníze, aby si zajeli do Amsterodamu,“ upozorňuje JXD.

Přiznává, že protidrogová prevence zvláště na základních školách je velice obtížná a v současnosti neexistuje žádný přesný návod, jak mají učitelé postupovat. Nejdůležitější je dětem o droze nelhat,“ doporučuje JXD.

„Dobré je popovídat si v hodině s člověkem, který je závislý. Před deseti lety jsem dělal pro školy besedy s HIV pozitivním narkomanem, který vypadal jako lidé na mých fotkách. Domnívám se, že bez jakéhokoliv dalšího komentáře je toto nejlepší způsob prevence,“ tvrdí J. X. Doležal, původním povoláním psycholog.

Napsal řadu knih s drogovou tématikou, proslul rovněž jako autor článků a reportáží zabývajících se problematikou krajně pravicových extrémistických skupin, náboženských sekt a v poslední době i tématem zneužívání chlapců vedoucími na skautských táborech.
Známý je také svou kritikou českých zákonů omezujících obchod s ohroženými zvířaty s důrazem na plazy.

EVA STIEBEROVÁ