Komunisté si povolební vyjednávání rozdělili na dvě kola. Už při prvním jednání odmítli koalici ODS a také hnutí PRO! kraj, zatímco ČSSD a KSČM naopak zájem o koalici potvrdily. KSČM má v novém zastupitelstvu 20 z 55 mandátů a stačí jí jen jeden partner, dnes ale stranám nabídla trojkoalici. "Obě strany označily trojkoalici za krajní variantu a obě preferují dvojkoalici. Budeme to v pondělí odpoledne řešit znovu a tam musí padnout konečné rozhodnutí, s kým jednat dál a už konkrétně," řekl ČTK Bubeníček.
Komunisté se dnes sešli nejdřív se Severočechy.cz a poté i se sociálními demokraty. "Oběma stranám jsme položili tři otázky. Chtěli jsme znát jejich názor na početní složení rady v případě trojkoalice, dvojkoalice a jejich setrvání v opozici," popsal vyjednávání Bubeníček. Výsledky jednání nechtěl blíže komentovat, dokud se nedohodne všech 20 komunistických zastupitelů. Jednání mají naplánované na pondělní odpoledne do Ústí. "Nějaký názor jsem si udělal, ale zatím si ho nechám pro sebe," uzavřel Bubeníček.
V KSČM zatím na spolupráci není jednotný názor. Někteří členové preferují levicovou koalici s ČSSD, jiní se kloní k Severočechům.

Ti druzí svůj názor opírají i o výsledek voleb - ČSSD oproti roku 2008 ztratila víc než polovinu voličů a její zisk spadl z 32,8 na 16,1 procenta. Komunisté to přičítají sérii skandálů, s nimiž byla její vláda spojena. V září putoval kvůli údajným machinacím s eurodotacemi do vazby náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD), jeho kolegové z vedení ale dál aspirují na posty na hejtmanství.

ČSSD ani Severočeši.cz zatím trojkoalici nezavrhují. "My jsme se vůči nikomu nevymezili, jen jsme reagovali jsme na nějaká vyjádření, která proběhla v médiích. Ale striktně jsme nic neodmítli, to ne, nekladli jsme si ani žádné nepřekonatelné podmínky," řekl ČTK předseda krajské ČSSD Arno Fišera.
Jeho strana prý stále uvažuje o všech možných variantách. "Varianta jedna je dvojkoalice, dvojka je trojkoalice, varianta tři je taková širší," řekl a odmítl trojkoalici vyloučit. "Většinově se k ní naši zastupitelé nekloní, ale třeba ten názor změní, přece jen zatím neznají všechny podrobnosti jednání," uzavřel Fišera.
ČSSD má 13 mandátů, devět mají Severočeši.cz. Ti jsou zatím ve svých vyjádřeních nejzdrženlivější. "My se nevyhraňujeme, na to máme málo mandátů. Nedělali jsme žádné personální požadavky," řekl ČTK jejich lídr Jiří Zelenka. O požadavcích na obměnu vedení ČSSD se přitom v médiích už delší dobu spekuluje. "Pro nás byl nepřekonatelný Kouda, ale ten je pryč a o nikdo další takový tam snad není," uzavřel Zelenka. S dalším postupem prý počká na pondělí.(čtk)