Vyplývá to z odpovědí organizátorů táborů. Domy dětí i soukromníci v kraji letos nabízejí více než 50 táborů, které jsou už vesměs zaplněné. Nejčastěji míří táborníci na Šumavu, do Hrubého Jeseníku, ale i do středních Čech k Sázavě nebo Kutné Hory. V kraji je nejoblíbenější destinací okolí Jiřetína pod Jedlovou, kde přes léto táboří děti z Děčína, Chomutova i Teplic.

Obecně platí, že děti jsou pohodlnější a jejich rodiče je chtějí spíš hýčkat, než aby je podrobovali nějakému drilu. "Je znát, že dětem se už moc nechce do turistiky, jak pěší, tak vodní, prostě do všeho, kde se od nich čeká nějaká námaha. Navrch mají tábory, kde toho po dětech moc nechtějí," řekl ČTK ředitel ústeckého Domu dětí a mládeže Jan Eichler. Přesto se najdou výjimky, které jdou proti trendu a rozhodně se nesetkávají s neúspěchem. V ústeckém Domě dětí je to třeba tábor Klondyke.

"Tábor byl obsazený během pár dní. Některé děti s námi jezdí i deset let a pak pomáhají jako instruktoři," řekl Eichler. Jednoduché stanové tábory ale přetrvávají většinou už jen u skautů a turistických oddílů, ty ale zpravidla nabízejí tábory jen svým členům. Většina ostatních rodičů i dětí dává přednost ubytování v chatkách nebo v hotelích a penzionech.

Mezi tématy celotáborových her jasně vede čarodějnický učeň Harry Potter. "Hledali jsme něco, co by zaujalo jak mladší, tak starší děti," vysvětlil Tomáš Štěpánek z DDM v Děčíně, který se inspiroval sedmidílnou čarodějnickou sérií hned pro tři turnusy tábora. Stejné téma použili pořadatelé z DDM Most nebo Ústí nad Labem. Na dalších táborech se děti vrátí do doby antiky nebo zažijí dobrodružství Indiana Jonese.
Tradičně velký zájem mají děti o tábory zaměřené na sporty a výtvarné činnosti. Domy dětí v Teplicích a Ústí nad Labem nabízejí tábory zaměřené na cyklistiku, v Chomutově spojili tábor pro hudebníky, výtvarníky a rybáře. V kurzu zůstává i letní sjíždění řek. Na Otavu nebo Berounku vezmou děti vedoucí DDM z Teplic, Ústečtí vyrazí na Lužnici.

Většina táborů trvá dva týdny. Jejich ceny se pohybují od 2500 korun za stanový tábor bez elektřiny až po dvojnásobek. Týdenní zahraniční pobyty jsou dražší, stojí kolem 6500 korun, zpravidla se jezdí do Itálie, Španělska, Chorvatska a Černé Hory. Právě tyto pobyty ještě nabízejí dostatek volných míst. "Je znát, že na některé rodiče finanční situace doléhá," dodal Eichler.

Specialitou mezi tábory v cizině je zájezd do Itálie pro ženy a dívky, který pořádá DDM Teplice. "Je to letošní novinka jen pro dívky. Chlapi by byli rušivý element," řekla Šárka Janáčková, která má pobyt na starosti. Padesátce přihlášených dívek je mezi 13 a 18 roky. Kuriózní je i táborová přípravka pro pěti- až sedmileté děti, které na táboře ještě nebyly. "Zaplnila se téměř okamžitě," řekl Tomáš Štěpánek z pořádajícího DDM Děčín. Na některé tábory mohou předškoláci jet i se svými rodiči.

Velký zájem je i o příměstské tábory, které děti zabaví v době, kdy jsou rodiče v práci. Děti jezdí na jednodenní výlety do nepříliš vzdáleného okolí města, noci ale tráví doma. Takové pobyty nabízejí zařízení prakticky ve všech částech kraje. V Teplicích navíc nabízejí místním i letní školku. "Zájem je obrovský. Měli jsme plno dva měsíce dopředu," řekla Radka Říhová z DDM Teplice.