Problém je přitom jen s umístěním dětí v městských školkách. V soukromých mají zpravidla volno. Ovšem rodiče musí počítat s nepříjemným faktem, že budou muset sáhnout hlouběji do peněženky. A mnohdy i výrazně.

Přesný počet dětí, které školky přijmou, není ještě jasný. Záležet bude na počtech odkladů nástupů dětí do prvních tříd základních škol

Vybrali jste si pro dítě mateřskou školu jen pár minut od domu? Ale nakonec jste museli ze svých požadavků hodně slevit? Buďte rádi, že jste vůbec našli volné místo. Taková je každoroční situace kolem zápisů do školek.

Jako každý rok bude nával

Rodiče, kteří chtějí, aby jejich dítě chodilo od září do školky a přitom se nedostali do obdobné situace jako vloni teplická maminka Jarmila Škopíková, už mají nastartováno. Některé školky teď dokonce lákají na dny otevřených dveří. O tom, že by kapacity nenaplnily, ale nemusejí mít v Teplicích rozhodně strach.

„Každoročně máme ve školce velký zájem o zápisy. Bohužel musíme i odmítat," říká Irena Slámová z Mateřské školy Fráni Šrámka v Teplicích. Areál, kde je ředitelkou, se nachází na Panorámě, na konci největšího teplického sídliště Šanov II. Ale není zde pravidlem, že by kapacitu pokryly pouze děti z tamního sídliště. „Rodiče k nám vozí děti i z jiných částí města. A také z obcí mimo Teplice. Třeba z Kvítkova a Drahkova," uvádí ředitelka.

To, že by školka měla pouze spádovou působnost, už dlouho neplatí. Právě nedostatky kapacit v mateřinkách nutí rodiče přejíždět ráno a odpoledne kvůli umístění dětí v MŠ třeba i celé město. Nebo z Teplic jedou například do Proboštova, kde je v obci rovněž školka.

Právě už zájmy o dny otevřených dveří naznačují, že podobně jako minulý rok nebudou moci vyhovět v Teplicích ředitelky MŠ všem žádostem o přijetí. Na všechny přihlášené děti tak místo zřejmě nezbude. Ovšem jaká bude skutečnost, to ukáže až zájem při zápisech (Teplice: 22. a 23. duben).

Školky mají své předběžné počty

Přesný počet dětí, které školky přijmou, není ještě jasný. Záležet bude na počtech odkladů nástupů dětí do prvních tříd základních škol. Nicméně si ředitelky samozřejmě vedou předběžnou statistiku, takže vědí, kolik dětí má ze školky již odejít do první třídy. „Ano, bude to okolo padesáti dětí. Mám tu předběžně již napsáno od rodičů, do jaké školy děti půjdou. Sledujeme si to," říká Irena Slámová z MŠ Fráni Šrámka.

Právě v této školce jsme se byli podívat na Dnu otevřených dveří.

Stavěl jsem věž z barevných kostek

Dorazili jsme již do rozjeté akce, hodinu po zahájení, a obdrželi jsme od ředitelky obálku s pokyny k zápisu s pořadovým číslem 33. Den otevřených dveří byl celé dopoledne a rodiče s malými adepty chodili průběžně. Celkem se během středy přišlo podívat přibližně 70 rodičů. „Rozdala jsem 57 žádostí. Rodiče budou chodit ještě průběžně do zápisu," podotkla ze zkušeností ředitelka. Každý, kdo přišel, se mohl podívat po celém areálu, nahlédnout do jednotlivých tříd a na vlastní oči se tak podívat na to, jak o jejich potomka bude postaráno.

V pavilonu G jsem u krabice s kostkami vydržel s dětmi patnáct minut. Postavil s nimi velkou věž, poznával barvičky jednotlivých kostiček, a musel jmenovat sestavená zvířátka. Plno bylo i v sousední herně. U vstupu jeden z chlapečků urputně žehlil prádlo na žehlícím prkně, zatímco u sousedního stolku si holčička vybarvovala omalovánky. Když měl někdo z rodičů dotaz, zodpověděly ho učitelky. V celé školce panovala příjemná atmosféra. Podobně to vypadá i v dalších mateřinkách.

Rozhodují kritéria

O přijetí dětí do školky rozhoduje každá ředitelka MŠ individuálně. Podle různých kritérií. Jaká jsou, to se dozvíte vždy v konkrétní školce, ale třeba i na jejich webových stránkách. Nicméně bodovaná kritéria jsou ve všech mateřinkách v Teplicích obdobná.

Dítě by se mělo umět před nástupem do školky třeba samo obsloužit, i na to se mohou někde u zápisu ohlížet. Rodiče neponechávají nic náhodě. Někteří přihlašují děti i do čtyřech školek najednou.

Problém je přitom jen s umístěním dětí v městských školkách. V soukromých mají zpravidla volno. Ovšem rodiče musí počítat s nepříjemným faktem, že budou muset sáhnout hlouběji do peněženky. A mnohdy i výrazně.

Městské školky stojí v Teplicích rodiče do tisíce korun měsíčně (obědy a příspěvek na provoz). Ceny za soukromé, které nemají dotace, se pohybují ve vyšší cenové relaci, za měsíc i pět tisíc korun. Nedostatku míst ve školkách využívají především různá centra a kluby pro děti. Stále více jich nabízí celodenní hlídání. Rodiče tam posílají zejména tříleté, ale častokrát i mladší děti.