„Kohoutkovou vodu podáváme už dlouhou dobu na požádání. Hostům ji natočíme zdarma do džbánku nebo do skleničky podle toho, jak sami chtějí. Hodně si ji objednávají k džusům. Ale chodí k nám i lidé, kteří nic nejedí a dají si jen vodu," řekl provozovatel Restaurantu Kovárna v Ústí nad Labem Jaromír Černý. Lidé si podle jeho slov na vodu zdarma zvykli a poměrně často se o ni hlásí.

Někteří provozovatelé restaurací však současný trend zásadně odmítají. Tvrdí, že i voda z kohoutku je stojí peníze. Buď ji proto nepodávají vůbec, nebo si za ni zákazník musí zaplatit.

I voda něco stojí

Pro peníze za vodu musí sáhnout hosté ústeckého Cafe Baru Savoy i restaurace MC Koloseum v Krupce. Vodu zdarma tam hosté dostanou pouze ke kávě nebo vínu. Podle provozního si totiž lidé takové služby ještě nenaučili vážit.

„Kdyby byli rozumní, vodu bez poplatku bychom nabízeli. Jenže když jim dáte jeden džbánek zdarma, hned chtějí druhý a třetí. Nemůžete jim říct, že už jim ho nedáte. I voda něco stojí, někdo ji musí přinést a někdo pak musí umýt sklenice," zdůraznil provozní Vladislav Pastír. Bezplatně svým hostům restaurace místo vody nabízí mnoho jiných služeb. „Pro děti máme trampolínu, pro dospělé zase pořádáme různé akce a koncerty, na které nevybíráme vstupné," dodal Pastír.

Sklenice vody by podle mnoha lidí měla být k dostání všude. Na tom, zda za ni i platit, se už lidé neshodnou. „Vodu z kohoutku piju, ale jsem ochoten za ni zaplatit. Když ji v restauraci nepodávají, dám si zkrátka neperlivou. Majitelé nejsou povinni dávat hostům něco zadarmo," myslí si Adam Berčík.

Obliba vody natočené z kohoutku v poslední době stoupá i díky aktivitě vodárenských společností. Například Veolia nabízí majitelům restaurací a kaváren možnost zapojit se do projektu Čerstvá kohoutková? Stačí říct! Cílem je zlepšit image vody z kohoutku a vrátit ji tam, kde už kdysi byla do kaváren a restaurací.

Každý si tak na serveru Kohoutkova.cz může najít restauraci, kde mu bez problému donesou i obyčejnou vodu z kohoutku. Nejvíce jsou zastoupeny pražské podniky, ale Ústecký kraj nezůstává pozadu. Kolem dvaceti restaurací se zapojilo na Teplicku a Ústecku. Vodu tam podají například v teplické Restauraci Zahrada, Restauraci Slavie, v Kavárně U Dědouška či v ústecké Restauraci Panorama nebo Hvězda.

Ze speciální karafy, kterou dostávají účastníci projektu, se na Litoměřicku mohou napít hosté asi 14 podniků. Patří k nim také lovosická restaurace Pod Palubou. „Nemáme s tím problém. Obyčejnou vodu z kohoutku natočíme zdarma každému, kdo o ni požádá. V lístku ji ale uvedenou nemáme," řekl provozní Michal Veselý. Na Děčínsku se do projektu přihlásilo asi 18 podniků, na Mostecku zhruba 10. Nejméně zařízení najdete na mapě Lounsku a Chomutovsku.