„Budeme ji postupně rozdávat mezi naše starší občany. Vyzvednout si ji mohou u nás na magistrátu, dá se také stáhnout z webových stránek města,“ zmínila vedoucí pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví teplického magistrátu Vlasta Tichá.

Do formuláře se zapisují důležité údaje včetně nemocí a alergií daného člověka. Tzv. seniorská obálka obsahuje cenné informace, které zdravotníkům mohou při prvním kontaktu mnohé napovědět. Třeba o pacientovi, který v danou chvíli nemůže mluvit, je dobré hned zkraje vědět, že je diabetik nebo kardiak. Pro zdravotníky je také klíčový poznatek, že dotyčný má problémy s tlakem.

„Informace, že pacient užívá léky na snížení krevního tlaku a zpomalení srdeční činnosti, je pro naši práci v terénu mnohdy zásadní,“ uvedl z praxe mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

Město Teplice se zapojilo do projektu ministerstva práce a sociálních věcí Seniorská obálka od října. Podle náměstka primátora Jiřího Štábla je určený především těm, kteří žijí v domácnostech sami. K dispozici bude i u seniorů, kteří bydlí v domech s pečovatelskou službou. Novou službu, která má přispět k delšímu životu věkově starších lidí, kvituje i primátor Hynek Hanza. „Věřím, že tuto službu naši starší občané využijí a že přispěje ke zlepšení jejich bezpečnosti,“ uvedl.

Jak Seniorská obálka vlastně funguje? Jde o sumář nejdůležitějších informací o daném člověku a jeho zdravotním stavu, který záchranáři, hasiči, policisté nebo strážníci najdou nedaleko pacienta, v rychlosti ho prostudují a zvolí nejlepší medicínské řešení. Často se u seniorů stává, že jsou v aktuální chvíli v bezvědomí nebo zasažení takovou mírou zdravotního problému, že se záchrannými složkami nedokážou komunikovat. A pak nezbývá nic jiného než po důležitých informacích složitě pátrat, shánět příbuzné nebo si pomoci jinak. A cenné vteřiny či minuty nezadržitelně utíkají.

Seniorskou obálku využije například teplický důchodce Josef Svoboda. „Stalo se mi už jednou, že jsem doma upadl a nemohl se hýbat. Když přijel doktor, tak se mě stále na něco vyptával, jenže mně se špatně dýchalo a hodně těžko mluvilo. Beru léky na tlak a také na cukr, což tam do těch papírů určitě poznamenám,“ je přesvědčený pořídit si domů pomoc pro záchranáře bývalý dělník.

V případě nebezpečí má v Teplicích seniorům pomoci ještě další novinka, kterou město objednalo. Jde o zvukové hlásiče, které oznámí okolí, že se s člověkem něco děje a potřebuje pomoci. Ať už na ulici, nebo především v bytech. Malý přívěšek na baterii může senior nosit u sebe. V případě, že ho bude chtít použít, tak ho aktivuje. Zvukový signál se nedá přeslechnout. I tento alarm se brzo dostane mezi teplické seniory.