Současný platný občanský průkaz se pozná nejjednodušeji podle toho, že kromě fotografie na přední straně má ještě jednu malou (naskenovanou) na druhé straně.
S koncem roku skončila v České republice platnost občanských průkazů bez strojově čitelných údajů vydaných do konce roku 2003. Platí však také výjimka: lidé, kteří se narodili před rokem 1936, si už nemusejí měnit své občanské průkazy za nové.
Všichni, kteří si nepřišli průkaz vyměnit, se dopouštějí přestupku a hrozím jim tak podle zákona až desetitisícová pokuta. Záleží na jednotlivých úřadech. V Teplicích budou benevolentní, stejně jako to hlásí v dalších úřadech v regionu.
„Pokud přijde někdo opakovaně s propadlým průkazem, tak jeho případ předáme přestupkovému oddělení, jinak ale lidé nemusejí mít strach. Spíše jim domluvíme, aby si na to dávali pozor,“ uklidnila včera Alice Hlavničková, vedoucí odboru správních agend. Jak podotkla, je v evidenci přibližně tisícovka lidí, kteří mají neplatný občanský průkaz. Někteří přišli v prosinci, takže je jejich nový doklad připraven nebo co nejdříve bude k vyzvednutí. Ale přibližně osm set lidí ještě musí přijít zažádat o nový doklad. Všichni „zapomnětlivci“ prý o tom vědí. Ministerstvo vnitra jim zaslalo doporučený dopis, který si vyzvedli na poště. V Teplicích budou po skončení ledna opětovně zjišťovat aktuální stav.
Ani opakovaná varování ze strany ministerstva vnitra ale nezabrala. Policie teď na majitele neplatného občanského průkazu, stejně jako úřady, pohlíží jako na pachatele přestupku.
Například nedostanou ani peníze na poště. Mohou využít jako náhradu svůj platný pas, ale to není správné řešení dané situace.
K vydání občanského průkazu je třeba předložit dosavadní občanský průkaz a jednu průkazovou fotografii, která odpovídá současné podobě člověka.