Přesně takový případ zaznamenala také policie v Teplicích. Mladý muž ponechal v herně celou svoji výplatu. Před policejní lampičkou pak ale vypověděl, že ho v parku kdosi přepadl, že mu vzal peněženku a další věci včetně mobilu. Vyšetřování pak v dalších dnech ukázalo na to, že peníze prohrál a dokonce ještě v zoufalství zastavil svůj mobilní telefon v zastavárně hned vedle herny.
Takový je přesně osud patologických hráčů. Odborníci se shodují v odhadech, že v České republice je asi čtvrt milionu lidí závislých na hře, ale přesné číslo se zjistit nedá. Vášní hráčů trpí i členové jejich rodin a blízké okolí, takže počet lidí dotčených neodolatelným nutkáním hrát může dosáhnout až jednoho milionu. Boj s hazardem v minulých dnech vyvrcholil i ve sněmovně. Poslanci prosadili novelu zákona o loteriích.

Města a obce budou moci zakázat všechny herny s jakýmkoliv typem automatů. Tedy především ty s videoloterijními terminály. Ty doposud povolovalo jen ministerstvo financí. Obce proti tomu protestovaly, naposledy minulý týden u ústavního soudu. A úspěšně.
„Informace o tom, kolik korun se ročně v našem městě prosází na videoterminálech nemáme,“ říká primátor Jaroslav Kubera. Statutární město Teplice vydalo vyhlášku o místním poplatku za provozovaný výherní automat nebo jiné technické herní zařízení od 15. 10. 2010. Poplatek za každý VHP a JTHZ povolené ministerstvem financí činí 5000 za každé 3 měsíce provozu. Za IV. čtvrtletí 2010 bylo vybráno 638.605 korun a za I. čtvrtletí 2011 809.864 korun. V současné době je povoleno na území města Teplice 644 jiných technických herních zařízení a ohlášeno do provozu jednotlivými provozovateli je 307.
Je také známo, že primátor Kubera prosazuje myšlenku, aby videoterminály byly sdruženy pod jednu střechu, nejlépe v hale na okraji města. Jakási herní kasina.
Herny v Teplicích fungují v soukromých objektech.
Ministerstvo financí říká, že je třeba přijmout zcela nový loterijní zákon. Platit by mohl nejdříve v roce 2013.
Dočkáme se tedy toho, že hazard bude zdaněn jako ostatní byznys? „Předlohou, kterou mají poslanci na stole, se jen prodlužuje stav, jenž jsme kritizovali. Jde totiž o rok starý návrh Sazky, aby se 20 procent výtěžku (vklady sázek minus výhry) dál odvádělo na veřejně prospěšné účely prostřednictvím loterijních společností. Proto ministr financí a poslanec TOP09 M. Kalousek předložil pozměňovací návrh, kterým by se výtěžek hazardu plošně zdanil dvaceti procenty a odvedl do státního rozpočtu. Zároveň by se tím rušila daňová výjimka pro loterijní byznys. Sněmovna se ale kloní k předloze z dílny Sazky, Kalouskův podnět se do třetího čtení nedostal,“ řekl v rozhovoru pro Deník náměstek ministra financí Tomáš Zídek.
V hernách jsou ale také ti, kteří si chodí pro dávky na úřady. A pak to končí životem na ulici.
„Znám desítky rodin, které kvůli tomu skončily v těžké nouzi,“ říká například starosta Dubí Petr Pípal.
Pro města je důležité rozhodnutí Ústavního soudu: Regulace automatů ve vyhlášce se týká jak klasických automatů, tak videoterminálů.
To dosud neplatilo a stávalo se, že město zatrhlo automaty, což smělo, ale ministerstvo záhy na jeho území povolilo desítky videoterminálů. (td)