„Do vazby nikdo z nich nepůjde, protože případy jsou už několik let staré," řekl včera Jakovec. Dotačních podvodů se podle vyšetřování dopustili v letech 2009 a 2010. MMR přidělilo v roce 2009 dotace 250 milionů korun 40 obcím z Ústeckého kraje, nejvíc jich bylo na Litoměřicku, Děčínsku a dále na Teplicku a Ústecku.

Policie seznam tají. Z dokumentů, které má Deník k dispozici, vyplývá, že se policie zaměřila i na několik obcí na Teplicku. Právě zde dotační kauzu prověřují: Bořislav, Žalany, Moldava, Krupka, Měrunice, Rtyně a Hrob.

Oslovili jsme některé z nich, například starosta Bořislavi v dané věci nechtěl nic komentovat. Podobně ani ve Rtyni jsme neuspěli. „Nezlobte se, nemohu vám k tomu nic říci. Obvinění ale žádné nedošlo," uvedl místostarosta obce. „O žádném obvinění nevím. Požádáno jsme o dotaci měli, ale hodně věcí se nám tam nezdálo, tak jsme od toho odstoupili a žádost jsme stáhli," řekl včera místostarosta Moldavy Tomáš Tvrdík.

Policie v souvislosti s neoprávněným čerpáním dotací na odstranění škod způsobených přívalovými dešti zasahovala i ve městě Hrob. „Odvezli si nějaké dokumenty. O dotaci jsme měli požádáno, ale nepřijali jsme ji, byť jsme ji mohli dostat. Celé to bylo zvláštní," uvedl místostarosta města Hrob Michael Holý. (re)