Radovesickou výsypku protnou další kilometry silnic. Obce v okolí jedné z největších výsypek v Evropě by uvítaly, kdyby se tato lokalita co nejvíce oživila. Oblast by podle nich mohla po vybudování patřičné infrastruktury sloužit k rekreaci, cyklistům či milovníkům čtyřkolek.

„Jde o obří plochu, která má značný potenciál. V budoucnu by mohla být oázou pro turisty a sportovce,“ míní starostka Hrobčic Jana Syslová. Právě zaniklá obec Radovesice, která výsypce dala jméno, pod Hrobčice územně spadá.

Výsypka má přes 1500 hektarů, zrekultivovat zbývá už „jen“ asi 500 hektarů. „Základem rozvoje jsou silnice. Zatím byla vybudována jedna, slíbeny jsou ještě dvě. Snad se brzy postaví,“ přeje si Syslová.

Z ustavujícího zastupitelstva v Bílině, Oldřich Bubeníček.
Hejtman a exstarosta Bíliny Oldřich Bubeníček: Za dva roky chci skončit

Ráda by v této lokalitě viděla i cyklostezky a značené cesty pro čtyřkolky. Ty občany Hrobčic v poslední době velmi trápí. „Lidé si na ně stěžují. Jezdí po polních i lesních cestách, a to jak soukromých, tak obecních a co hůř, ničí je. Na části výsypky by se mohli přívrženci těchto adrenalinových radovánek vyřádit dle libosti,“ tvrdí Syslová s tím, že obec plánuje výstavbu infocentra věnovaného zaniklé obci a krajině.

Dobrou zprávou pro všechny motoristy bylo loňské otevření silnice Bílina - Kostomlaty pod Milešovkou. Novou silnici vybudovaly Severočeské doly, zkolaudoval ji bílinský odbor dopravy. Šestikilometrová přímá propojka je určená pouze pro osobní automobily, kamionová doprava tudy neprojede. „Je to rychlejší a pohodlnější cesta než to objíždět přes Hostomice,“ pochvaluje si řidič Lukáš Podráček.

Ilustrační foto.
Pozor na díry v silnicích, oprava auta stojí i 40 tisíc

Stavba silnice byla hrazena z vládního programu „15 ekomiliard“ určeného na revitalizaci krajiny narušené těžbou hnědého uhlí.

„Pro naše občany je silnice výhodná, neboť ji využijí například při cestách na chaty a zahrady v Českém středohoří nebo si po ní krátí cestu do Prahy,“ uvedla už dříve bílinská starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Přibýt by měly v blízké době i další kilometry silnic a mělo by tak dojít k propojení dalších obcí. „V dubnu loňského roku uzavřelo ministerstvo financí realizační smlouvu s vítězným uchazečem veřejné soutěže na výstavbu komunikace Štěpánov - Kostomlaty. Postavena by měla být v příštím roce, jde asi o tři kilometry,“ přibližuje mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Parametrově půjde o silnici III. třídy.

Ilustrační foto
Kraj vybírá další vlakové dopravce na motoráky

Dočkat se mají příští rok i Razice. Propojeny s Kostomlaty budou zhruba 3,5 kilometrovou silnicí. Soutěž na zhotovitele též už proběhla.

V místech dnešní výsypky se dříve nacházelo celkem pět vesnic Lyskovice, Chotovenka, Hetov, Dřínek a největší z nich byly právě Radovesice. Ty stroje zbouraly v roce 1971. Od té doby sem až do roku 2003 putovala po dopravníku vytěžená zemina z bílinských dolů. Radovesická výsypka patřila k největším svého druhu ve střední Evropě. Uloženo do ní bylo přes půl miliardy kubíků zeminy.

Rekonstrukce Aquacentra v Teplicích, listopad 2018.
OBRAZEM: Podívejte se, jak se postupně mění teplické Aquacentrum