Česká republika se může pochlubit tím, že má nejhustší síť supermarketů a hypermarketů v celé Evropě. Podle informací z posledního aktuálního průzkumu zveřejněného před třemi lety na portálu Česko v datech mělo v rámci ČR zdaleka největší síť obchodů město Liberec, kde na tisíc obyvatel připadlo 1 440 metrů čtverečních nákupních ploch. Ovšem hned v závěsu za ním skončily Teplice, kde maloobchodní plocha přesahuje 1 200 metrů čtverečních.

Betonová nákupní centra lákají na pestrost. „Na jednu stranu pohodlné nakupování, když máte všechny druhy obchodů na jednom místě. Ale taková rybárna na Masaryčce měla své kouzlo. Nebo malé elektro kousek vedle, kde měli vystavenou jednu pračku a tři televize,“ vrací se do historie Josef Rokl z Teplic.

Ani tak není podle investorů marketů v Teplicích dost. Jako zatím poslední vyrostl a letos začal fungovat nový Lidl v Proseticích. Na počet zákazníků si tam nestěžují. Napomáhá mu strategická poloha na výpadovce z Teplic do vesnic, kde mnohdy ani už obchody nefungují. „Jezdíme nakupovat do Teplic. Pořádný obchod u nás není. Ve vedlejší vesnici jsou ‚Vietnamci‘, ale ti nejsou tolik zásobení,“ uvedla starší žena na chodníku v Bořislavi.

Prvním obchodním centrem na Teplicku byla před dvaceti lety Olympia v Srbicích. Obchodní centrum vznikalo postupně ve čtyřech etapách v rozmezí let 2000 až 2008. V březnu 2003 k základní části přibyla hlavní nákupní pasáž, jejíž součástí byla restaurace, kavárna a fast foody. Centrum je kompletně pronajato, na ploše 32 tisíc metrů čtverečních nabízí 80 obchodů a služeb. Vyrostlo na zelené louce, v sousedství bývalého rybníku. V letech 2013 a 2014 byla v centru města postavena obchodní centra Fontána a Galerie. Obchodní centrum Galerie nahradilo stávající Prior, Fontána „smetla“ starší zástavbu a nikdy nedostavěný bytový dům na náměstí Svobody.

Starší lidé z Teplic toho v ulicích postrádají hodně: „Drogerii v parku, kde za pultem pracovala hodná a ochotná Maruška. Obchůdek s keramikou, kterou doma vyráběla známá. Chybí mi starožitník v Lipové ulici. Baťa u divadla byl dobrý. Konibar v Kapelní…“ I takto odpovídali místní na otázku Deníku, co jim v ulicích chybí, na co rádi vzpomínají. Místo rybárny je vietnamský obchod se vším možným, z náměstí zmizel mléčný bar, pod ním už není Jednota. Zůstávají pouze ve vzpomínkách a na fotkách.