„Severní obchvat připravujeme jako jednu z několika nových komunikací, které bychom chtěli v budoucnu v rámci své silniční sítě vybudovat. Z důvodu nesouladu s územními plány obcí Jeníkov a Lahošť bylo nutné původně plánovanou trasu přeložit pouze do katastrálního území Duchcov, a takto zkrácená varianta byla zařazena do územního plánu města Duchcov,“ řekla Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje.

Zastupitelé Jeníkova vyjádřili nesouhlas s obchvatem už loni na podzim. „Tento obchvat by zasáhl jižní část naší obce. Konkrétně byl navržen přes stávající zahrádkářskou kolonii podél pravé strany silnice III/25342 ve směru na Lahošť – Jeníkov. Velmi výrazně by změnil vzhled a ráz naší obce. Obchvat by měl navíc negativní vliv na životní prostředí,“ řekl starosta Jeníkova Libor Groh.


V danou chvíli je tedy na stole pouze zkrácená varianta – obchvat by se postavil pouze na katastrálním území Duchcova. Znamenalo by to vybudovat silnici kousek pod dolnohájským nádražím (pokračování silnice do Lomu). Nová silnice by vedla kolem Rusputlu a vyúsťovala před duchcovským nádražím.
„V danou chvíli nedokáži říci jestli obchvat ano či ne. Stavba by zde nestála dva týdny, žít bychom s ní museli několik desítek let. K tomu, abychom se kvalifikovaně rozhodli, potřebujeme informace o investičních záměrech v našem okolí a o využitelnosti obchvatu atd.,“ řekla starostka Duchcova Jitka Bártová.

Obchvat může znamenat odlehčení městu v dopravě, ale také oddělení části Nové sady či likvidaci okolí Rusputlu. O plusech i negativech bude vedení města diskutovat s občany 20. dubna od 17:00 v Kulturním centru Duchcov. (kos)