Dnes v Zabrušanech a přilehlých obcích žije přibližně 1200 obyvatel. Upřesnit počty má právě probíhající sčítání lidu. Kromě centrálních Zabrušan, ve kterých sídlí také obecní úřad, k obci patří vísky Štěrbina, Straky, Všechlapy a Želénky.

Zdroj: Deník„Snažíme se tady žít kulturním i sportovním životem. V této covidové době to je ale složité. Nemůžeme pořádat žádné akce. Obec se snažíme postupně zvelebovat. Ne vše se nám ale daří. Třeba bychom chtěli opravit kostel, ale patří církvi. Nepodařilo se nám ho získat do svého majetku,“ říká místostarosta Aleš Kokoška.

Kostel sv. Šimona a Judy i svatého Antonína patří k dominantám. Bohužel ale chátrá. Další dominantou je historická budova obecního úřadu, zároveň sídlo obecní knihovny a pošty (čp. 1). Před objektem stojí pomník obětem fašismu. K historicky zajímavým objektům dále patří kaplička Svatého Antoníčka, a most přes potok Bouřlivec, který obdivují při svých občasných cestách přes Zabrušany vodáci.

Mezi zajímavé nálezy z této oblasti patří zlomky skla, železných předmětů, kulaté hliněné přívěsky a fragmenty hliněných perel. Dále zde byla objevena mohyla kněžny se zlatými a stříbrnými šperky byzantského rázu.

Známá ze Zabrušanska je vodní nádrži Všechlapy, která slouží jako záložní zdroj vody pro elektrárnu Ledvice a současně chrání oblast před povodněmi.