Do role svůdníka žen se vžil Milan Petrovský z místního Divadla M. Po příjezdu nejprve z kočáru pozdravil návštěvníky zámku, a poté již spěchal na balkon si připít vínem se starostkou města Jitkou Bártovou. „Co se to tady děje na zámku, že se tu sešlo tolika lidu?" Ptal se. „Jsem rád, že po 216 letech v hlíně jsem opět mezi vámi."

Tím odstartovaly v Duchcově dvoudenní oslavy, které jsou označovány za „malou lázeňskou".

Jako první z větších zvučných jmen v zámeckém parku na podiu zazpíval Petr Maxa. Hlavní program byl nastaven na sobotní den. Už to, že nepršelo, což bylo v případě Casanovských slavností v několika minulých ročnících poměrně pravidlem, naznačovalo úspěch.

Součástí slavností byla tradiční výstava bonsají. Své stálé místo už má za ty roky v zámeckém parku podium a také stánky s občerstvením.

Bylo vedro, takže nápoje šly na dračku. A nechyběly kolotoče.

„Jezdíme sem každý rok. Na lázeňskou do Teplic nechodíme, tam je na nás moc lidí. Tady se vždy dobře pobavíme a nikdo nás neušlape," říkala Monika Palísková, když se svojí rodinou sestupovala po balustrádovém schodišti do zahrady zámku.

Slavnosti jsme sledovali po oba dny.

--------------

Slavný svůdník Giacomo Casanova tu strávil poslední léta svého života coby zámecký knihovník. Nejznámější milovník všech dob se sem proto každý rok vrací právě na slavnosti, které duchcovští na jeho počest pořádají.