Vesměs mladí příznivci anarchistického a ekologického hnutí a undergroundu začali dopoledne koncerty, divadlem a besedami v parku u sportovní haly. Upozorňovali na negativní dopady těžby hnědého uhlí na místě současného Horního Jiřetína, a také negativní dopady globalizace a kapitalistického tržního hospodářství. "Je potřeba směřovat k přechodu na obnovitelné zdroje energie," uvedl Lukáš Borl v letáku Hlas ulice, který Alerta vydává a jehož text byl součástí projevu na Scream Festu. Odpoledne vyrazili do centra a dál na pochod městem s maskami a transparenty proti kapitalismu a rozšiřování těžby uhlí.

V tu chvíli je už hlídali policejní těžkooděnci a antikonfliktní tým. Mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková ČTK řekla, že policisté zadrželi pět pravicových extremistů, kteří protestující napadli. Zadrženi byli i tři účastníci levicového pochodu, protože poškodili oplocení kolem opravované sportovní haly.

Skupina asi 15 pravicových extremistů se protestující pokusila napadnout ve městě, policisté je podle Světlákové ke skupině levicových protestantů nepustili. Protestující se pak uchýlili do restaurace Kotva, kde je pravicoví extremisté opět napadli. Rvačku ukončila policie, která pět pravicových útočníků zadržela.
Co je Alerta?

Alertu založili v lednu 2009 lidé z Litvínovska a Mostecka. Nelíbí se jim místní sociální poměry, chtějí pomáhat hledat řešení. „Zaměřovat se chceme například na realizaci vzdělávacích projektů jako jsou kurzy vyučování, přednášková a publikační činnost, protidrogová prevence, besedy či workshopy,“ sděluje asociace na svém webu.

Alerta uvádí, že vznikla jako reakce na velkou koncentraci sociálních problémů na litvínovském sídlišti Janov. Za nejpalčivější problémy Janova Alerta považuje sociální vyloučení, chudobu, nízkou úroveň vzdělanosti, nedostatek prostoru pro volnočasové aktivity dětí a mládeže, rozvoj lichvy, organizovaného zločinu či drogové scény. „Za velký problém považujeme také snahy neonacistických a nacionalistických hnutí, zneužívat situace na sídlišti pro šírení rasismu, xenofobie a autoritárských ideologií,“ dodává asociace, která odmítá spolupráci se státem a jeho institucemi. Ty podle asociace udržují nespravedlivý politicko-ekonomický systém.
Dělníci s minimem pozornosti

Na Mostecku se v sobotu objevili i tradiční rivalové anarchistů - extremisté. Volební kampaň do senátu začal totiž v sobotu na Mostecku v Obrnicích předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Naslouchal mu ale jen malý hlouček přívrženců. V obci hlídkovali policisté, připraven byl antikonfliktní tým. Jeho zásahu tam nebylo třeba. „Nemyslím, že jde o provokaci. Dělnická strana tu má své příznivce, vždy ji pět deset lidí volí,“ uvedl starosta Obrnic Stanislav Zaspal. Obrnice jsou známé velkým množstvím nepřizpůsobivých obyvatel, kteří žijí na tamním panelovém sídlišti. Vandas vystoupil hlavně s tím, že by se jako senátor snažil o zrušení horní komory parlamentu. "Ušetřili bychom tím přes 500 milionů ročně," myslí si Vandas.