„Ochutnal jsem valašské frgále babičky Anežky, jsou výborné," svěřil se usměvavý hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který připil na úspěch farmářských trhů, nad nimiž převzal záštitu. Potěšilo ho i množství lidí, kteří si přišli vybrat z nabídky kvalitních a čerstvých českých výrobků.

Lákavě vypadal stánek Blanky Staré nabízející čerstvé i sušené žampiony, půl kila za 34 Kč nebo hlívu za 65 Kč, čerstvá vejce jste na trzích mohli koupit kus za čtyři koruny. „Chtěl jsem si dát štrůdl, vypadá krásně, ale teď jsem zahlédl škvarky a ty klobásky a kysané zelí a kvašáky taky vůbec nevypadají marně," domlouval se s manželkou, kam zamíří dřív, Bohuslav Marek.

Z pódia zněly lidové písničky a k pohodě nic nechybělo. Pokud jste tentokrát trhy nestihli, nevadí. Do Teplic se vrátí 22. března a budou se pravidelně opakovat každé dva týdny až do prosince. Trhy pořádá občanské sdružení Český um Artificium Bohemicum. „Už vloni jsme začali prověřovat a certifikovat pěstitele, výrobce a prodejce, kteří se na našich trzích objevují. V tuto chvíli jich máme prověřených přes čtyřicet a budeme v tom pokračovat i nadále. Na této certifikaci spolupracujeme i s místní veterinární správou či Státní zemědělskou inspekcí," informoval Adam Weber z pořadatelského sdružení Český um Artificum Bohemicum. (ot)