Zima nepolevuje. Poslední týdny se rtuť teploměru jen výjimečně vyšplhala do kladných čísel. A zase začalo sněžit.

Své o tom ví Radim Bzura, který bydlí v údolíčku těsně pod obcí Tisá. „Každý den jezdím do práce do Ústí, dnes byla silnice vedoucí z Libouchce směrem ke Žďárku zafoukaná sněhem,“ komentoval typické zimní strasti řidičů.

„Sníh z příjezdové cesty u svého domu odhazuji každý den,“ říká.

Starosta Telnice Jaroslav Doubrava prozradil, že už v deset hodin dopoledne vzdal naději, že udrží chodníky v obci čisté.

„Asi čtyři řidiči zůstali zasypaní někde u Adolfova. Volali, že se bojí, aby jim tam nedošel benzín. Museli je vyprošťovat silničáři.“ Doubrava doplnil, že nahrnutého sněhu je někde v obci tolik, že se musí odvážet pryč.

Slova starosty potvrdil Jaroslav Derkač, vedoucí provozu ústecké Správy a údržby silnic. „V nížinách jsou silnice průjezdné. Naopak obrovské problémy nám dělá vítr v horských úsecích,“ komentuje komplikace silničářů.

„Vítr sfoukává sníh z okolních polí. Na silnicích u vesnic Nakléřov, Adolfov, Petrovice a Krásný Les se bez přestání točí tři sypače, jedna fréza a dva až tři traktory,“ sdělil Derkač. Vítr by však měl postupně slábnout.

NENÍ SŮL

Silničáře ovšem trápí jiná věc – nedostatek posypové soli. „Na Ústecku a Teplicku jí máme ještě slušnou zásobu, ale půjčovat ji nemůžeme. Jinde jsou na tom hůř,“ říká Derkač.

„V celé Evropě se potýkají s neustálým sněžením, solné doly v Německu, Rakousku a Polsku nestačí všechny zásobovat a dodací lhůty se prodlužují,“ uzavírá vedoucí ústeckého provozu.

Šéf ústecké dopravní policie Karol Kočárek zimní období odmítl z hlediska řidičů komentovat. „Je to stále stejné,“ řekl pouze a nechtěl z nehodových statistik cokoliv vyvozovat. Letošní leden umřel na ústeckých silnicích jeden člověk, jeden byl těžce zraněn a 24 lehce.

Daniel Tudor z ústeckého hydrometeorologického ústavu sdělil, že na vyhodnocení celé zimy bude nutné si ještě počkat.

„Letošní leden je však tři stupně pod dlouhodobým normálem. V nižších polohách je stále sníh bez toho, aniž by roztál,“ říká. Slabé sněhové přeháňky mají trvat do konce tohoto týdne.