Čtení obžaloby poslouchá Adam se sklopenou hlavou, rodiče zabité mladé ženy pláčou. Soudního líčení se jako „diváci" účastní také kamarádi obžalovaného. Senát Okresního soudu v Ústí nad Labem začal projednávat smrtelnou dopravní nehodu třiadvacetiletého řidiče Adama M., který 22. prosince minulého roku narazil do sloupu a automobil rozpůlil o nedaleký strom.

Nehodu nepřežila stejně stará spolujezdkyně Kateřina K. Policisté zjistili, že řidič usedl za volant s 2,05 promile alkoholu, další test ještě ukázal v krvi u řidiče marihuanu.

„Je mi to velice líto a jsem připraven přijmout trest," uvedl obžalovaný Adam M., kterému hrozí až osmileté vězení. S Kateřinou se potkal ve VŠ baru, kde dívka se spolužáky slavila vánoční večírek. „Vypil jsem ten večer čtyři vodky s red bullem a dvě samotné vodky. Vůbec jsem nepočítal, že budu ještě tu noc řídit. Kamarádka mě přemluvila, ať jdu do baru a že můžu u ní přespat. S Katkou jsem se potkal náhodou, dokonce jsme si spolu dali i panáka," řekl při líčení Adam.

Psali jsme také…
- Opilý řidič rozpáral auto o sloup, spolujezdkyně nepřežila (22.12.2011)
- Svědek nehody na Klíši: Kouř a kolem dokola rozházené auto (29.12.2011)

Proč tedy nakonec řídil opilý? „Kateřina mě poprosila, jestli bych ji neodvezl domů. Já jsem ji odmítl, že jsem pil. Nevím, proč jsem nakonec jel, nepamatuji si to." Přítomnost THC látky vysvětloval tím, že si dva dny před nehodou vykouřili s kamarádem cigaretu ubalenou z marihuany. „Kouřil jsem ji poprvé v životě," odpověděl Adam na dotaz soudce, zda má s drogou zkušenosti.

Řidičem ovšem vzorným nebyl. Policie ho v minulosti vyšetřovala za nehodu, kdy nepřizpůsobil rychlost stavu a povaze vozovky. Jeho karta řidiče skrývala několik dopravních přestupků. Do takzvaného vybodovaní mu zbývaly jen dva trestné body.

Podle znaleckých posudků se Adam M. těsně před střetem řítil Palachovou ulicí rychlostí 97 až 118 km/h. V době nehody Kateřina K. nepoužila bezpečnostní pás, řidič byl připoután a z nehody si odnesl otřes mozku, pohmožděná žebra a krk. Soudní znalec ovšem v posudku uvedl, že náraz byl natolik silný, že bezpečnostní pás by život Kateřině K. nezachránil.

Vzhledem k tomu, že se k líčení nedostavila jedna ze svědkyň a obhájce navrhl nového svědka, musel soudce Martin Šámal proces odročit na 17. října.

Co se přesně stalo: Dva dny před Štědrým dnem 2011 tehdy dvaadvacetiletý Adam M. ve vysoké rychlosti narazil v Palachově ulici do sloupu trolejového vedení. Náraz byl natolik silný, že se auto roztrhlo. Nehodu nepřežila stejně stará dívka, která seděla vedle řidiče. Řidič měl v krvi 2,05 promile alkoholu a THC.